Şifalı bitkilerle depresyon tedavisi

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Demir tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Şifalı bitkiler depresyon için

  Depresyona yakalanma sebepleri arasında gerginlik, stres, gıda alerjisi yer alıyor. Bu sorunu azaltmada şifalı bitkilerin rolü büyük

  DEPRESYON bütün vücudumuzu etkileyen bir rahatsızlık. İştahınızı, uyku düzeninizi, kendinizle ilgili düşüncelerinizi, insanlar hakkındaki fikirlerinizi, onlara karşı olan davranışlarınızı, kısacası size ait her şeyi etkileyebiliyor. Depresyondan tam olarak kurtulmak mümkün olmasa da etkilerini azaltmak sizin elinizde. En büyük yardımcınız da yine şifalı bitkiler..

  Aşırı uyku

  Depresyonun başlıca belirtileri arasında, kronik halsizlik, uyku sorunu (uykusuzluk ya da aşırı uyumak gibi), iştahta değişiklik, başağrıları, sırt ağrıları, sindirim problemleri, yorgunluk, sinirlilik hali, hobilere duyulan ilginin azalması ve kendini değersiz hissetmek yer alıyor

  Gerginlik ve stres

  Depresyona gerginlik, stres, travmatik bir olay, beyindeki kimyasal dengesizlikler, tiroid sorunları, mide bozulması, başağrısı, beslenme yetersizliği ve sorunları, şeker tüketimi, hareketsizlik, alerji ve diğer ciddi sağlık sorunları sebep olabilir. Bir diğer önemli depresyon sebebi de gıda alerjileridir. Düşük kan şekeri de sebebler arasında yer alır.

  Değişken ruh hali

  Kalıtım bu hastalıkta önemli bir rol oynar. Depresyondan şikayet eden insanların % 50'sinde yakın kısmının aynı hastalıktan ebeveynlerinin de şikayet ettiği görülmüştür.

  Bazı insanlar, kışın günlerin kısa olması ve gecelerin uzun olmasından dolayı daha kolay depresyona girerler. Bu insanlar kış aylarında enerjilerini kaybederler, endişeli olurlar, kilo alırlar, çok uyurlar. İntiharlar genelde en çok kış aylarında görülür. Bazı araştırmacılara göre, depresyona soğuk algınlığı ya da grip gibi 'yakalanabilinir'. Bazı insanlar etrafa ruh hallerini yayıp kabullendirirken bazıları da onlardan etkilenir ve ruh halleri onlarınki gibi olur.
  --------------------------------------------------------------------------------


  Bunları unutmayın!


  Karbonhidrat bakımından zayıf olan bir beslenme şekliniz varsa, bu serotonin azalmasına ve depresyona sebeb olur. Bu yüzden bol bol soya ürünleri, tüketin.


  Eğer sinirliyseniz ve rahatlamak istiyorsanız, daha fazla karışık karbonhidrat tüketin.

  Atiklik hali artıyorsa protein tüketiminizi arttırın. Özellikle balık ve hindi bunun için iyi bir örnektir.


  Buğdaylı ürünlerden uzak durun, çünkü gluten depresif rahatsızlıklara olumsuz yönde etki eder.


  Doymuş yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durun, çünkü bunlar tembelliğe, yavaş düşünmeye ve halsizliğe sebep olurlar.


  Zihninizi aktif tutun ve düzenli spor yapmaya çalışın.


  Olumsuz düşünmeyi bir kenara bırakın ve yaşadığınız her olayın olumlu taraflarını görmeye çalışın.