Sigara haramdır?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 14 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.442
  Sigara içmek haram mıdır?

  Sigara mevzusu sünnette ve Kur’an-ı Kerim’de yer almaz ve şu nedenle ki Kur'an-ı Kerim'in indiği zaman sigara diye bir şey yoktu ve sigara XV. asırdan sonra ortaya çıkmıştır.

  İslâm’ın temel kaynakların'da ismi geçmeyen bir şeyîn hükmünü anlamak için İslam’ın bazı genel kuralları mevcuttur. Bunlardan birîsi şudur: (Eşyada aslolan, ibahadır) yani, her şey insânlar için yaratılmıştır. Bazı şeylerin ise haram olduğu açıklanmış ve böylelikle hükmü bildirilmeyen şeyler de helal olarak kalmıştır, demektîr. Bir diğeri de şudur: “Temiz ve güzel olan şeyler helaldir, pis ve zararlı şeyler ise haramdır.”

  Bu iki umumi kural, beraberce düşünüldüğü zaman sîgara için karşımıza şöyle bir sonuç çıkar, sigara hakkın da kaynaklarda bir şey söylenmedğine göre, onun hakkın da hüküm verebilmek için onun pis ve zararlı olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer sigaranın pis ve zararlı olduğunu söyleyebileceğimiz özellikleri var ise haram olduğuna, yoksa helal olduğuna hükmetmeliyîz.

  Ayrıca sigara insanın kendisini tehlikeye atmasıdır, Oysa Allah Azze ve celle: “Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın.” buyurmaktadır. Bu nedenle sigara, insanın kendîsini tehlikeye atması demektîr.
  Sigara içmek dîğer taraftan çok önemli bîr kul hakkıdır, nedeni şu ki içenler içmeyenlere zarar vermekte ve onları rahatsız etmektedirler. Kul hakkının affedîlmesi de yalnızca, hakkı olan insanların bağışlamasına bağlıdır. Bunu temin etmek ise çok zordur.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...