Sigara ve alkol gibi maddeler sistemlerimizin çalışmasını nasıl etkiler?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Misafir tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Sigara ve alkol gibi maddelerin sistemlerin çalışmasına etkileri nelerdir? kısaca bilgi alabilir miyim?
   
 2. brc

  brc

  Cevap: Sigara ve alkol gibi maddeler sistemlerimizin çalışmasını nasıl etkiler?

  sistemimizi büyük bir şekilde etkiler.diyeceksinizki nasıl etkiler gerçek ten çok güzel bir soru????

  bağımlılığa neden olur özellikle karaciğer ve akciğerin buyuk bir kısmı sigara yok ediyor....

  bağımlılık bir tür beyin hatılığıdır.bunun sebebi ise ne mi yüksek oranda sigara içmek,alkol kullanmak.sadece 2 organımızı etkilemez ;
  *böbrek
  *karaciğer
  *akciğer
  *pankreas
  *diyafram
  *ve bağırsaklarvb.

  umarım verdiğim cevaplar sizlere yardımcı olmuştur:))))))
   
 3. Cevap: Sigara ve alkol gibi maddeler sistemlerimizin çalışmasını nasıl etkiler?

  alkoll ya nolurrrrrrrrrrrrrrrrrrr :(
   
 4. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Sigara ve alkol gibi maddeler sistemlerimizin çalışmasını nasıl etkiler?

  Alkol tüketiminin sistemlerimizin çalışmasına ve vücuda etkileri şunlardır;

  • Alkolle karşılaşan kalbin ritmi bozulmaya başlar. Alkol, bir yandan kan basıncını diğer yandan metabolizma hızı ve vücut sıcaklığını düşürür. Damarlarda genişlemeye de neden olduğundan, kılcal damarlara yayılan kan miktarı artar. Bunu takiben, vücut sıcaklığı daha da azalır. Alkollü insan vücuduna ve yüzüne sıcak bastığını sansa da, aslında normale göre daha fazla ısı kaybeder. Soğuk havalarda alkol alarak korunmaya çalışmak son derece yanlış bir uygulamadır tersine, donma riskini artırır.
  • Alkollüyken, derinlik ve mesafe algılarında hatalar ortaya çıkar. Bulanık hatta çift görme başlayabilir. Yan tarafları görme yeteneği de azalır. Tüm bunlar dikkate alındığında, alkollü araç kullanıldığında kaza geçirme riski de son derece yükselir.
  • İşitme duyusu da alkolün etkilediği hayati yeteneklerdendir. Duyma yeteneği azaldığından, alkollü insanlar daha çok bağırarak konuşur.
  • Alkollü içkiler, beyni doğrudan etkiler. Karar alma yeteneğine varıncaya kadar pek çok zihinsel unsur olumsuz etkilenir, zekâyla ilgili kabiliyetlerde düşüş yaşanır. Alkolün derin uykuya, kimi zaman hafıza kaybına da neden olduğu görülmüştür.
  • Alkollü insan, kendisini tam olarak kontrol edemez. Alkollü olunduğunda, öfke ve parlama nöbetleri, olayların aşırı büyütülmesi, kontrolsüz duyguların ortaya çıkışı, yanlış kararlar ve suça olan eğilimde artış, rastlanılan sonuçlardandır.
  • Kas sistemi de alkolün zararlarından nasibini alır. Kaslar üzerinde kontrol azalırken, tepki süresi artmaya başlar. Ani kararlar vermek zorlaşır. İnsanın en önemli koruyucularından olan refleksler, görevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar. Konuşmada bozukluklar ortaya çıkar, ağır ve peltek bir hal alır. Ellerde titreme, çeşitli organlarda seğirmeler görülebilir.
  • Vücudun denge merkezleri de alkolün etki alanındadır. Alkollü kişinin dengesi azalır. Merdivenlerden inerken hatta yolda yürürken bile düşme, kaza geçirme riski artar.
  • Alkol, solunum hızını düşürdüğünden kana gereken miktarda oksijen gitmesini de engelleyebilir.