Sınavlara Hazırlanmanın Püf Noktaları

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Üniversite Sınavına Hazırlanmanın Püf Noktaları

  Düzensiz ders çalışmak mesela bir gün dört saat, bir gün sadece bir saat çalışmak veya hiç ders çalışmamak öğrencinin ya da üniversite adaylarının başarı oranını önemli ölçüde etkiler. Sınavlara hazırlanırken nelere dikkat edilmeli? İşte YGS'ye hazırlanmanın püf noktaları..

  [​IMG]

  24 Mart 2013 Pazar günü Yükseköğretime Geçiş Sınavı olan YGS yapılacak ve sınav 160 dakika sürecek.
  Bu süreçte kendinize bir zaman dilimi belirleyin. Günde kaç saat çalışacağınızı ve belirlediğiniz saatlerde hiç aksatmadan ders çalışın. Tabi burada önemli olan ders çalışırken alan derslerine de rastgele çalışmayın. Belirlediğiniz süre içinde tüm alan derslerinin ağırlıklarına göre çalışın.
  Araştırmalar da gösteriyor ki, sadece ders çalışmak öğrenciyi başarılı yapmıyor. Çözeceğiniz günlük soru adetini belirleyin ve belirlediğiniz rakamın altına düşmeyin. Zamanla soru çözmedeki hızınız arttığında soru sayınızı artırabilirsiniz.Hazırlık aşamaında bolca soru çözün ve çözemediğiniz sorular için de ders çalışın.Çalıştığınız halde soruyu çözemiyorsanız mutlaka rehber öğretmenlerinizden destek alın ve önerilerini de dikkate alın. Sınav kaygınızı, sonuçlarınızı ve ders çalışma programınızla birlikte sıkıntılarınızı da öğretmeninizle paylaşın.
  Geceleri ders çalışma alışkanlığınız varsa bunu değiştirin. Gece uykunuzu tam alın ve sabah erkenden kalkıp ders çalışın.Müzik dinleyerek ders çalışma alışkanlığınız varsa bundan kurtulun.Çünkü gerçek sınavda böyle bir imkanınız olmayacak.
  Dersi özellikle derste öğrenin. Derste anlamadığınız konuyu derhal öğretmeninize sorun. Öğreninceye kadar da dersi çalışmayı bırakmayın, ertelemeyin.

  Deneme sınavlarına gerçek sınavmış gibi ciddi ve bilinçli girin. Çünkü deneme sınavları bilginizi ölçer. Ayrıca öğretmenlerinizde sizin başarılarınızı bu sınavlarrın sonucuna göre belirler.
  Her yaptığınız yanlış değerlendirme ders çalışmanızı olumsuz etkiler ve bunun sonucunda motivasyonunuz düşer. Deneme sınavlarında da gerçek sınavda olduğu gibi bildiğiniz soruları çözün. Bilmediklerinizi boş bırakın. Biliyorsunuz ki yanlış bir cevap dahi sizi sınavda binlerce rakibinizin gerisinde bırakır.

  Her hafta bir deneme sınavı çözmeye çalışın.Deneme Sınavı sonrasında çözemediğiniz konuları not alın ve tekrar çalışın. Böylece bir dahaki sınavda aynı yerde yanlış yapmazsınız.
  Hazırlık aşamasında dinlenmeniz için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.. Dinlenmeyen bir beyin dersi algılamada zorluk çeker ve öğrenmeye açık olmaz.
  Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileriz..
  webokur.com​