Sivas Kongresinin Sonuçları Nelerdir

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Lavinia tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Sivas Kongresinin Sonuçları maddeler halinde

  - Sivas Kongresi toplanmış amacı ve aldığı kararlar yönüyle ulusal bir kongre olmuştur.
  - Yurdun her yerinden seçimle belirlenmiş olan delegelerin katılımıyla gerçekleşmesi nedeniyle ulusal bir meclis gibi çalışmıştır. Bu yönüyle TBMM’nin bir provası niteliğini taşımıştır.
  - Erzurum Kongresinde alınan kararların bütün yurt için geçerli olabilmesi sağlanmıştır.
  - Temsil Kurulu başkanı seçilen Mustafa Kemal Paşa yurdun her yerinde yürütülmekte olan hem askeri hem de sivil direnişin lideri olmuştur.
  - Batı Doğu ve Güney cephelerindeki silahlı birliklerin organizeli bir şekilde hareket edebilmeleri sağlanmaya çalışılmıştır.
  - Temsil heyetinin İstanbul Hükümetinin yaptırımlarına karşı uyguladığı tavizsiz politikası ve her türlü haberleşmeyi kesmesi sonucunda Anadolu’daki bütün otoritesini kaybetme aşamasına gelen Damat Ferit Paşa kabinesi 2 Ekim 1919’da istifa etmek zorunda kalmıştır. Yeni kurulan Ali Rıza Paşa kabinesi Damat Ferit’e göre daha ılımlı idi. Bu gelişme Temsil Heyetinin İstanbul’a karşı ilk siyasi başarısı olmuştur.
  - Amasya Genelgesinde alınmış olan kararlar yurt çapında uygulamaya konulmuştur.
  - Temsil Heyeti İstanbul Hükümetine karşı alternatif bir hükümet gibi davranmaya başlamıştır.
  - Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar Misak-ı Millinin de temelini oluşturmuştur.
  - Anadoludaki direnişin görmezlikten gelinemeyeceği gerçeği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle İstanbul Hükümeti ile Temsil Heyeti arasındaki Amasya Görüşmelerinin yapılmasın da Sivas Kongresi etkili olmuştur.
  - Kongre hemen sonra Temsil Heyetinin yayın organı olarak “İrade-i Milliye” adlı bir gazete yayınlamaya başlamıştır. Böylece İstanbul Hükümetinin ve İtilaf devletlerinin basın yayın yoluyla yaptıkları olumsuz propaganda- lara karşı ulusal direniş hareketinin haklılığı anlatılmaya başlanmıştır. Sivas Kongresinden sonra Temsil Kurulu İstanbul ile olan haberleşmeyi kesmiş İstanbul’dan Anadolu’ya atanan komutan ve valileri kabul etmeyerek geri göndermiştir. Böylece İstanbul Hükümetine hiçbir şekilde bağlı kalmadığını göstermiştir. Sivas Kongresinden bir hafta sonra Sivas’a gelen Amerikalı General J.G.Harbord ile görüşen Mustafa Kemal “her şeye rağmen yurdumuzu kurtarmak, özgür ve uygar bir Türk Devleti kurmak, insan gibi yaşamak için yapacağım bunu.” Diyerek Sivas Kongresinin kararlarının uygulanmasındaki amacını ve kararlılığını göstermiştir.