Solucanların Hayat Döngüsü

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Solucanların Yaşam Döngüsü hakkında bilgi

  Solucanların Yaşam Döngüsü Hayvanlarda yaşam döngüsü, bütün canlıların doğdukları ilk günden başlayarak ölümüne dek geçen süredir. Solucanlar zamanlarının büyük bir çoğunluğunu yer altında geçirirler. Başka hayvan türleri gibi toprağa kenara iteklemezler. Toprağı yutarak içindeki organik maddelerle beslenirler.Ayrıca salgısıyla da geçtiği tünellerin duvarlarını örerler. Bazen iki buçuk metre derine inen büyük tünel şebekesini 3-4 günde yiyip yutabilir, böylece toprağı havalandırarak su ve gazların toprağa geçişini sağlarlar. Daha sağlıklı bir ormanın, ciceklerin yetişmesine katkıda bulunurlar.
  Nemli ortamlarda yaşayan Solucanlar yeryüzünde çok değişik yerlere uyum sağlamışlardır. Bazıları serbest, bazıları da parazitik yaşar.

  Anatomik ve morfolojik olarak Yuvarlak solucanlar basit yapılı canlılardır. solunum, dolaşım ve iskelet sistemleri yoktur. Sinir ve boşaltım sistemleri de basit yapılı hücre gruplarından oluşur.

  Solucanlarda Üreme eşeysiz olmakla beraber birçok türde ve çevre şartlarının uygun olduğu zamanlarda üreme döllemsiz (partenogenetik) olarak dişinin dişi birey içeren yumurta bırakması biçimindedir. Böylelikle kısa bir sürede populasyonları artar. Erkekler ise populasyon içinde çok düşük oranda bulunurlar. Çevre şartlarına bağlı olarak dayanıklı yumurtaların oluşmasını sağlarlar.

  Solucanlarda Beslenme:
  Bitkilerin öz suyunu emerek beslenirler.Bitkilerde gelişme geriliği, solgunluk ve verimde azalmaya sebep olurlar. Solucanlarda en zararlı grup, kök sistemine en çok zarar veren endoparazitlerdir. Toprak solucanları ölü bitkisel maddeler yani ölü yapraklar ve diğer bitkisel atıklarla beslenir ve daha büyük ölü hayvan kalıntıları gibi birçok çeşit organik atığı yiyebilirler.
  Solucanlar ayrıca organik maddeleri veya az bir miktarda toprak içeren organik maddeleri yutarak beslenirler. Bu besinler solucanların midesinden geçerek, dışkı olarak çıkar.. Solucanlar dışkılarını yüzeyde bırakırlar, işte bu nedenle solucanların toprakta açtıkları tüneller sürekli temiz ve açıktır.
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Solucanların Hayat Döngüsü

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/solucan-hayat-dongusu-40559.jpg]solucan-hayat-dongusu-40559[/IMGALT]

  Toprak solucanları doğada genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimleri boyunca toprağın nemli olduğu zamanlarda çiftleşir ve yumurtlarlar. Her yıl birçok kez çiftleşir ve yumurtlarlar; ama birkaç yavru ancak yaşar, her erişkin solucan için 10-15 tane ancak yaşayabilir. Bir yavru solucanın cinsel erişkinliğe ermesi için en azından 1 yıl geçmesi gerekir. Bir yıl sonunda ancak tam boyutlara erişebilir.

  Doğada ve doğal ortamda bir solucanın kaç yıl yaşadığı hakkında net bilgi yoktur ama araştırmalara göre yaklaşık 3 yıllık bir yaşam ömürlerinin olduğunu tahmin edilir. Solucanlar ayrıca birçok toprak yırtıcılarına yem olurlar.

  Solucanlar günlük olarak kendi ağırlıkları kadar atık tüketebilirler.Şayet uygun şartlar sağlanabilirse 40 günde bir sayılarını ikiye katlayarak hızla çoğalabilirler.