Somatik Sinir Sistemi Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Somatik Sinir Sistemi

  Somatik sinir sistemi, çevresel sinir sisteminin bölümüdür. Motor ve duyu nöronlarıyla donatılan somatik sinir sisteminde nöronların gövdesi merkezi sinir sisteminde, aksonları da iskelet kaslarına uzanır. İstek dahilinde çalışan kasların idaresini sağlar. Beyin kontrolündeki koşma, şarkı söyleme, yazma, resim yapma gibi davranışlar bu sinir sistemi tarafından yürütülür. Aksonlarında miyelin kılıf bulunduğu için, impuls iletimi oldukça hızlıdır. Bu sinir sistemi kişinin kendi isteğiyle görev yapar. Merkezi sinir sistemine bu sayede duyusal bilgiler gönderilir. Somatik sinir sisteminde duyusal alan eklemlerden, tendon ve kaslardan, duyu organlarından ulaşan uyarıları alır. Motor kısmı ise gelen uyarıları değerlendirir.

  Somatik sinir sistemi özellikleri nelerdir?
  • Sistemin içinde sinir düğümleri bulunmaktadır.
  • Kapsamında hareket ve duyu sinirleri olan somatik sinir sistemi vücuttaki organlardan iskelet kaslarını etkiler.
  • Somatik sinir sistemindeki sinirler gelen uyarılar aracılığıyla ağrıyı, sıcaklığı, dokunmayı, soğuğu ve kişinin kendinin farkında olmasını sağlar.
  • Somatik sistemin algıladığı duyular kişinin bilinçli halde olduğu zaman algılanır.
  • Somatik sinirlerin verdiği tepkiler genellikle uyarılma ile gerçekleşir ve kasların kasılmasında etkili olur.
  • Bu sinir sistemindeki sinirler kişinin bilinçli olarak istemli hareket etmesini sağlarlar.
  • Somatik sistemde tek hareket siniri vardır.
  Somatik sinir sistemi vücut hareketlerini çizgili kaslarla istemli şekilde kontrol eder. Kasların kasılmasını sağlamak amacıyla, sistemde motor sinir lifleri bulunur.

  Somatik sinir sistemi bölümleri
  • Spinal sinirler: Bu bölüm omurilikte duyusal bilgileri ile motor komutlarını taşır.
  • Kranial sinirler: Bunlar beyin sapının dışındaki bilgileri taşıyan sinir fiberlerinden oluşur. Bu bilgilerin arasında duyma, tatma, koklama, görme gibi duyularda vardır.
  • Ortak sinirler: Bu bölümdeki sinirler duyusal girişle motor çıkışlarının birleşmesiyle oluşur
  Somatik sinir sistemi merkezi sinir sisteminden iskelet kaslarına uzanan motor nöronlarından oluşur. İsteyerek hareket ettirdiğimiz iskelet kaslarını somatik sistem kontrol eder. Merkezi sistemden ayrılan miyelinli aksonlar sinaps yapmadan direkt iskelet kaslarına gider. Nöronların salgılamış olduğu sinirsel iletim maddesi ise, asetilkolin adlı maddedir. Aynı refleks yaylarındaki gibi iskelet kaslarını kontrol eder ve tepkinin ortaya çıkmasını sağlar. Yani ayağınıza diken gibi bir madde battığı zaman, aniden ayağınızı havaya kaldırmanızı ve dengede kalabilmenizi sağlar.