Sonar Cihazı Nedir Kısaca

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Lavinia tarafından 4 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Sonar Cihazı Nedir

  Sonar (Sound Navigation And Ranging); ses dalgalarını kullanarak cismin boyut, uzaklık ve diğer verileri görmemize yarayan alet.

  Ses, ortamdaki yayılma hızının ve yansıma özelliklerinin bilinmesinin ardından ve teknolojinin gelişmeye başlamasıyla çeşitli alanlarda yön bulma, derinlik ölçmede aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hali hazırda doğada sesin yansıma özelliğini kullanan yunus, yarasa gibi canlılar varoluşlarından beri bu şekilde yön bulma ve haberleşmeyi sağlarlar.

  Denizler ve göllerde ışık derinlikle soğurulur bu nedenle derinlik hesaplamada yanıltıcıdır fakat ses su içerisinde havadakinden daha hızlı(ortalama 1500m/sn) hareket eder, yansıyarak geri döner. Bu nedenle deniz ölçümleri ve haritacılıkta akustik çalışmalardan yararlanılır. İnsanlar sesin yansıma özelliklerini kullanarak İkinci Dünya Savaşı zamanında denizaltıların yerlerini saptamak için sonar adı verdikleri akustik cihazlar geliştirmiştir. Sesin sudaki hızı suyun kinetik özelliklerine göre sıcaklık, basınç ve yoğunluk gibi etkilerle değişir. Sonar adını ‘’Sound Navigation and Ranging’’ kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. Sonarlar günümüzde askeri amaçlar dışında deniz haritacılığı, derinlik ölçme, sismik ölçümler, akıntı ölçme ve balıkçılıkta balığın yerini saptama gibi amaçlar için kullanılmaktadır.
   
 2. Eksik ha ha ileri zekalilar ha ha ha
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Mart 2016
 3. zaten kısaca yazmış salak bence güzel olmuş:cool::);):D