Soren Kierkegaard kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  2013 Google Doodle 5 Mayıs konuğu Soren Aabye Kierkegaard Kimdir Hakkında bilgi

  Danimarkalı bir filozof ve teolog olan Soren Kierkegaard 1813'de dünyaya geldi. Dindar babasının baskısıyla küçük yaşlardan itibaren din eğitimi alan Kierkegaard dini bir atmosfer içinde büyüdü. Hayatı boyunca bu durumun etkisinde kaldı. Dinsel düşüncelere sahip olmasına rağmen devamlı din adamları ve kurumları ile anlaşmazlık yaşayıp çatışmaya girdi. Hıristiyanlığın giderek yozlaştığını savunan Soren Kierkegaard Hıristiyan dininin tamamen yenilenmesine dair eleştirilerde bulundu. Kierkegaard, din ile tanrıyı büsbütün bireysel olarak değerlendirdi. Hatta daha da ileriye giderek, sistematik felsefenin insanı gözardı eden bütüncüllüğünü de eleştirip reddetti. Felsefesinde insanlığı birey olarak merkeze aldı.  Soren Kierkegaard Felsefesi

  Varoluşçuluğun öncülerinden sayılan Kierkegaard, filozof dünyasında kendine has bir nitelikte değerlendirerek felsefeyi tanımladı.
  Fakat felsefi açıdan varoluşçuluğun kurucularından sayılır. Kierkegaard'ın belli bir felsefî sistematik geliştirmedi ancak kullandığı kavramlar ve felsefe stili daha sonra varoluşçu felsefelerde görülen nitelikleri andırır. Kierkegaard'ın karşı çıktığı ve kendisini sürekli eleştirdiği filozof Hegel'dir. Hegel'in özellikle rasyonalist ve sistematik felsefesine karşı çıkmıştır. Varoluşçu felsefelerde görülen çoğu kavramların öncüsü olarak Kierkegaard görülür. Felsefesinde bunaltı, korku, kaygı ve saçma kurgular vardır. Kierkegaard'ın felsefi düşüncesi bir bakıma Hıristiyanlığın içerisinde ve karşısında nasıl daha iyi bir Hıristiyan olunacağı konusuna bağlıdır. Felsefe tarihinin soyut mantıksal kurgularla geliştiğini savunan Kierkegaard, bu sebeple bireyi, gerçek hayatını gözden kaçırdığını düşünmektedir Çünkü ona göre varoluş, somut bir insanın yaşamıdır. Bundan yola çıkarak felsefe somut düşünmeye, yani varoluşa yönelmelidir fikrini savunmuştur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Ekim 2015