Sörf nedir? sörf kuralları nelerdir

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Elif tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sörf yaparken hangi kurallara uymak gerekir. Sörfün kuralları nedir.Sörf sporunda uygulanacak kurallar nelerdir

  Sörf bir tahta yardımı ile denizde dalgaların üzerinde kıyıya doğru kayarak yapılır.Sevilen bir spor dalı olan örf sevilen Sörf, derin sularda oluşan büyük dalgaların olduğu her yerde kıyıdan 90 ya da 900 metre açıkta her yerde sörf yapılabilir. Ayrıca tahta üzerinde yapılan sörf özellikle okyanus kıyılarında da yapılmaktadır. Türkiye'de tahtayla yapılan sörf için bir ortam bulunmadığından rüzgar sörfü yapılmaktadır.

  Yelkenli olan rüzgâr sörfü ise, sörf gibi büyük dalgaların kırıldığı özel kumsallara gereksinim duyulmuyor.. 1970'de bir spor olarak kabul edilen rüzgâr sörfünü ilk defa kimin bulduğu bilinmiyor. Ancak, bu heyecanlı ve hareketli sporun öncülüğünü 1968 yılında California'da Henry Hoyle Schweilzer ve Jim Drake yapmıştır.

  Rüzgâr sörfü birçok nedenle yaygın bir spor dalı olmuştur. Sörf tahtasına çıkıp düşmeden yelkeni kaldırarak rüzgârla kaymaya başlamak, bu spora yeni başlayanlar için çok heyecan vericidir. Ama kolay görünen bu sporda ilerlemek çok çalışma ve sabır gerektirir. Bu yüden Yeni başlayanlar düşmekten yılmamalıdır. Deneyim kazandıkça dengenin ve ustalığın sürekli olarak artması bu sporun heyecanının devamını sağlar.