Spastik Kolon Nedir Belirtileri Nelerdir

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Nehir tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Spastik Kolon Nedir Belirtileri

  Sinirsel kolon, spastik kolit gibi isimlerle de bilinen ve iritabl bağırsak sendromu (IBS) spastik kolon, kalın bağırsaktaki bazı kasların normal ve eşzamanlı kasılmaları gerekirken, bıı kas harekederinin spazmlar şeklinde gerçekleşmesidir. En sık rastlanan sindirim sorunlarından biri olup, yetişkinlerin yaklaşık %20’sinde görülür. Daha çok kadınlarda ve yetişkinliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkar.

  Spastik kolonun belirtileri, bazen yalnızca gaz çıkararak ya da tuvalete çıkarak giderilebilir. Ancak bu durumlarda da, rahatsızlığı çeken kişi bağırsaklarının tam olarak boşalmadığı duygusunu yaşayabilir. Belirtilerin bir süre durulması ve ortadan kalkması mümkün olsa da, ani ağrılar sık sık tekrar edebilir.

  Sinirsel Kolon – Spastik Kolit Belirtileri; Karın bölgesinde sancı, karında şişkinlik, ishal ya da kabızlık, bağırsakta gaz gibi genel Sinirsel Kolon – Spastik Kolit belirtileri vardır.

  Sinirsel Kolon – Spastik Kolit Nedenleri
  Spastik kolona neyin neden olduğu tam olarak bilinememektedir. Bu rahatsızlık, bağırsak yapısında herhangi bir bozulmaya ve nedeni belirsiz bir kilo kaybına neden olmaz. Stresin, spastik kolonun belli başlı nedenleri arasında olduğuna inanılmaktadır. Bazı besinlere tahammülsüzlük (besin duyarlılığı) diğer bir etken olabilir.

  Sinirsel Kolon – Spastik Kolit için Doktor Önerileri
  Spastik kolon için uygulanabilecek hiçbir test mevcut değildir. Ancak doktorunuz başka bir ciddi hastalık şüphesini ortadan kaldırmak için çeşitli tahliller uygulayabilir. Özel bir ışıklı cihaz yardımıyla anüsünüzü inceleyerek sizi muayene edebilir. Gerekirse tahlil için sizden parça alabilir ya da dışla örneği isteyebilir.

  Spastik kolonun tedavisi yoktur, ancak doktorunuz rahatsızlıklarınızı giderebilmek için çeşidi önerilerde bulunabilir:

  Beslenme alışkanlıklarınız üzerine konuştuktan sonra, daha az yağlı ve daha çok lifli yiyecekler yemenizi önerebilir. Her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketmenizi, bol miktarda bakliyat, makarna ve kepekli pirinç pilavı yemenizi isteyebilir. Doktorunuz, ruhsal durumunuz ve rahatlamak için neler yaptığınız üzerine somlar yöneltebilir. Stresi azaltabilmeniz için çeşitli yollar önerebilir. Ciddi durumlarda, doktor spazm giderici ilaçlar yazabilir.

  Sinirsel Kolon – Spastik Kolit için Doktora Danışın
  Karnınızın sol alt kısmında ağrı ve bunun yanında yüksek ateş varsa, dışkınızda kana rastladıysanız, yüksek ateş ve nedeni belirsiz bir kilo kaybı varsa, tuvalete çıkma düzeninizde değişiklikler varsa, dışkınızda balgamsı, yapışkan bir sıvı varsa en kısa sürede Sinirsel Kolon – Spastik Kolit için Doktora danışmanızda fayda vardır.