Spirometri Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Spirometri

  Spirometri, bir çeşit testtir. Nefes yani solunum yolları hastalıklarında bunlar astım ve Akciğer hastalıklarında nefes problemlerini teşhis etmek için hastane ortamında hastaya uygulanan testtir. Bu test sonucunda insanın Akciğerlerinin durumunu incelemek içinde kullanılmaktadır. Spirometri testinde hastaya ağız yolu ile yapılan ve hastanın ne kadar nefes içine çektiğini ve havayı ne kadar dışarıya çıkardığını ölçerek ciğerlerin durumunun ne durumda olduğunu göstermektedir. Spirometri testi için doktor tarafından bazı şüpheli durumlar görülünce yaptırılan testtir. Bu şüpheli durumlar ise;
  • Kronik bronşit
  • Astım
  • Akciğer fibrosisi
  • Kronik akciğer hastalığı
  • Enfezi
  Hastada bulunan kronik akciğer hastalığı bulunuyor ve ilaç kullanıyor ise kullanılan bu ilaçların hasta üzerinde işe yarayıp yaramadığını da belirlemek için periyodik olarak bu test yapılmaktadır. Akciğerlerin kendine özgü görevleri bulunmaktadır bunlar solunum ile kana oksijen sağlamalarıdır bu solunumların hacimlerini ölçmek için bir takım ölçümler ve testler yapılmaktadır. Bu yapılan testler spirometre denilen aletle ölçülmektedir. Hastaya uygulanan spirometri testi çok kolay ve 10 dakika gibi kısa zamanda yapılmaktadır.

  Spirometri Testi Nasıl Yapılır?


  Spirometri testi yaptıran doktor, hemşire ya da sağlık görevlisi öncelikle dikkatli dinlenmelidir aksi takdirde yapılan test yanlış sonuç verebilmektedir. Görevli öncelikle derin bir nefes almanızı ve kuvvetlice ağzınıza verilen spirometri cihazına bağlı olan tüpe burnunuzu elinizle kapatılarak kuvvetli bir şekilde üflemenizi isteyecektir. Bu hareketiniz sonucunda saniyelik nefes darlığı ve gözlerde kararma olabilir normaldir. Doktor tarafından verilecek olan bronkondlatör yardımı ile kişide bulunan nefes hastalık varsa teşhis ve soluk alma ilacı verilip verilmeyeceğine karar verecektir. Bu testte ayrıca çeşitli incelemeler için hava örnekleri alınır. Hastanın solunum hareketlerini daha kolay yapması için ayakta durması uygun olacaktır. Bu testin sakin bir ortamda yapılması ve hastanın dinlenmiş olması da önemlidir. Kişinin spirometri test sonuçları normal çıksa da bu durum kişinin akciğer hastalığı ya da astım olmadığı garantisini vermemektedir.

  Spirometri Ölçüm Değerleri

  Spirometri ölçümlerde ilk bakılacak olan hastanın vital kapasitesidir. Vital kapasitesine bakılmak için öncelikle hastanın akciğerlerine tümüyle hava dolmasına sağlamak ve bu havayı zorlayarak dışarı atılmasını sağlayarak hastanın vital ölçümü yapılmış olmaktadır. Daha sonra cihazda bağlın olan solunum borusundan bütün ciğerlerini dolduracak şekilde nefes içine çekmesi sırasında ise soluk almasındaki vital kalitesi ölçülmüş olmaktadır. Son olarak ciğerlere doldurulan havanın kuvvetlice dışarı verilmesi sırasında ise hastanın soluk vermesindeki vital kapasitesi ölçülmüş olunur.

  Spirometri Sonuçlar

  Kuvvetli vital kapasitesi;
  İnsanın nefes altıktan sonra kişinin üflediği en fazla hava miktarıdır. Kişinin üflediği hava olması gerekenden az ise bu hastanın nefes kısıtlılığının göstergesidir.
  Kuvvetli nefes verme hacmi; İnsanın ciğerlerinden bir saniyede verebileceği hav miktarıdır.
  FEV; Kuvvetli nefes verme hacmi
  Doktorun tarafından kuvvetli nefes verme hacmi sonuçlarını aynı cinsiyet, yaş, kilo ve boyda olan bir başkasının test sonucu ile karşılaştırarak hastasının ciğerlerinin ne kadar iyi çalışıp çalışmadığını gösterecektir. Ve durumuna göre tedavi yöntemi uygulayacaktır.