Spor Yaralanmalarında Kesin Tedavi

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sporcular, sistemli çalışmalar ile kazandıkları formlarını, bazen hiç beklenmedik bir anda karşılaştıkları yaralanmalar sonucunda kaybedebilirler. Bu yaralanma, sporcuyu olduğu kadar aynı zamanda sporcunun ailesini, kulübünü, antrenörünü, seyircileri ve spor dalına çeşitli seviyelerde yatırım yapan kurum ve kuruluşların oluşturduğu çevresini de etkilmektedir.
  Bu durumda sakatlanan sporcu sosyal, ekonomik ve ruhsal sebeplerle çabuk iyi olmak ve spora dönmek ister. Spor hekiminin göreviyse sporcunun olabildiğince kısa süreçte iyileşmesini ve eski formunu kazanmasını sağlamaktır. Spor yaralanmalarının tedavisinden kısa bir sürede iyi sonuç alabilmek, yaralanmanın olduğu anda yapılan ilk yardım uygulamalarına, teşhis, tedavi vesonrasında gerçekleştirilecek olan doğru ve etkili rehabilitasyon uygulamalarına bağlıdır.
  Tedavide varılmak istenilen sonuç, tedavi süresinde sporcunun kaybettiği bazı yeteneklerini yeniden kazandırmaktır. Bu sonuca ulaşmak için ise sporcunun yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu, beslenme alışkanlığı, doku özellikleri vepsikolojik yapısı gibi kesin tedaviyi etkileyecek kişisel özelliklerinin de dikkate alınması gerekmektedir.