SSCB nin Dağılması Özet

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Suga tarafından 8 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  SSCB nin Dağılması Özet
  Siyasi sistemi, devlet örgütünü ve hükümet yapısını yeniden düzenlemeyi amaçlayan Gorbaçov’un Baltık cumhuriyetleri olarak nitelendirilen Estonya, Letonya ve Litvanya’da başlayan bağımsızlık hareketlerini önlemek için Aralık 1990’da “Egemen Devletler Birliği Antlaşması” fikirlerini ortaya atmıştır. Gorbaçov bu antlaşma ile Sovyet Cumhuriyetleri arasındaki ilişkileri daha etkin ve güçlü hale getirmek istemiştir.

  “Egemen Devletler Birliği” fikri SSCB’deki 10 cumhuriyet tarafından kabul görmüştür. Ancak Birlik içerisindeki en güçlü devlet konumunda bulunan Rusya Federasyonu Boris Yeltsin’in ekonomik bağımsızlık ve serbest piyasa ekonomisi istekleriyle başlayan bağımsızlık süreci Birlik içerisindeki diğer cumhuriyetler arasında da hızla yayıldı.

  Gorbaçov’un “Egemen Devletler Birliği Antlaşması” fikrine ve SSCB içindeki cumhuriyetlerin bağımsız olmalarına karşı olan gruplar 18 Ağustos 1991 ’de darbe girişiminde bulunarak Gorbaçov’u ev hapsine aldılar.

  Boris Yeltsin bu girişime karşı çıkarak halkı darbecilere karşı mücadeleye çağırdı. Bu durum Batı’dan da büyük destek gördü. Darbe girişiminde bulunan bu gelişme karşısında Gorbaçov’un ev hapsini kaldırdılar. Darbe girişimi sonuçsuz kaldı.

  Uyarı: 19 Ağustos 1991’de Kremlin Sarayı’na 1917 Bolşevik İhtilali öncesindeki Rus Bayrağının çekilmesi SSCB’nin tarihi misyonunu tamamladığının bir göstergesidir.

  Gorbaçov 24 Ağustos 1991’de Komünist Parti liderliğinde 25 Aralık 1991 ’de de SSCB devlet başkanlığından istifa etti. Yerine Boris Yeltsin geçmiştir.

  Bu süreçte SSCB’ye bağlı cumhuriyetlerde bağımsızlıklarını peş peşe ilan edince SSCB dağılmıştır.