Steve Biko Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 11 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Steve Biko Biyografisi

  Steve Biko Hakkında bilgi

  Siyah Bilinç Hareketi'nin kurucusu Steve Bantu Biko, Güney Afrika Cumhuriyetinde ırk ayrımına karşı mücadele eden halk önderi olarak bilinir.18 Aralık 1946 tarihinde doğan Steve Biko eğitim hayatına 1966'da Durban'da bulunan Natal Üniversitesinde tıp öğrenimi görerek başladı. Natal Üniversitesinde öğrenci iken ırk ayrımına karşı çeşitli faaliyetlerde bulundu.
  Güney Afrika Ulusal Öğrenci Birliği içerisinde yer aldı. Bu örgütte beyazlar da dahil farklı ırklardan öğrenciler yer alıyordu. Biko siyahların, yerlilerin ve farklı renkte olanların kendi örgütlerini kurmaları gerektiğini savundu. Bu amaçla 1968 senesinde Güney Afrika Öğrenci derneğini kurdu ve kendisi ilk başkanlığına seçildi.
  Steve Biko, Derneğin aktif üyelerinden Ntsiki Mashalaba ile evlendi.
  [​IMG]

  1972 yılında Siyahlar Kongresi onursal başkanlığına seçilen Steve Biko, 1973 yılından sonra ırk ayrımı politikaları nedeniyle faaliyetleri tamamen yasaklandı. Biko, doğduğu yer olan Doğu Cape bölgesine giderek, sağlık ve eğitim faaliyetlerinde bulunan çeşitli vakıf ve derneklerin kurulmasına öncülük etti.
  Soweto'da ırk ayrımına karşı protesto gösterisi düzenleyen 700 ortaokul ve lise öğrencisinin ırkçı beyaz rejim tarafından katledilmesinden sonra, çeşitli protesto gösterileri düzenledi.1977'de bir polis kontrol noktasında tutuklandı. Gözaltında başına ağır darbeler aldı ve bir gün boyunca zincirlenerek hücreya kapatıldı. Çıplak bir şekilde bir kamyonun kasasına konarak 1200 km uzaklıktaki Pretoria'ya götürüldü. Steve Biko,Pretoria cezaevine ulaştıktan sonra 12 Eylül 1977 günü hayatını kaybetmiştir.
  Kaynak: vikipedi​