Su kirliliği hakkında kısa bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 13 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.444
  Su kirliliği ile ilgili kısa bilgi

  Su kirliliği, nehir, okyanus, denîz, göl ve yeraltı suları gibi su barındıran havzalarda görülen kirlîliğe verîlen genel addır. Her türlü su kirliliği, kirliliğin bulunduğu havzanın çevresinde ya da içerisinde yaşayan tüm canlılara zarar verdîği gibi, çeşitli türlerin ve bîyolojik toplulukların yok olmasına ortam hazırlar. Su kirliliği, içerisinde zararlı bileşenler barındıran atık suların, yeterli arıtım işlemînden geçirilmeksizin havzalara boşltılmasıyla meydana gelmektedîr.

  Su Kirliliği, su kaynaklarının kullanılmasını bozacak ya da zarar verme derecesinde nitelîğini düşürecek biçimde suyun içerisinde organîk, kimyasal ve biyolojik herhangi bir maddenin bulunması olarak tanımlanır. Suların kalitesine ve kullanımına etki eden önemli özelikler kısaca sıcaklık, renk, bulânıklık, koku, tat ve asılı maddelerdîr.

  Su kirlîliği, küresel olarak büyük bir sorun olduğu gibi, bir çok ölüm ve salgın hastalık olaylarının sebebi olârak görülür ve günde 14,000 kişi doğrudan ya da dolaylı olarak su kirlîliğinin neden olduğu hastalıklar sonucun da yaşamını yitirmektedîr.