Su Kirliliğinin Zararları Hakkında Bilgi

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Su Kirliliğinin Zararları Nelerdir

  Doğrudan rahatsızlık sebebi olabileceği gibi bir takım hastalıkların yayılımını da kolaylaştırabilen bir kirlilik versiyonu olan su kirliliği ilk olarak kanser rahatsızlığı olmak üzere kalp , kronik solunum yolu hastalıkları ve öte hastalıklara yol açarken , gelişme ve öfke sistemi bozuklukları ile bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına da ne sebeple olabilir .
  Tarımsal alanlarda yapımı artırmak amacıyla kullanılan kimyasal gübreler , zararlı böceklere karşı kullanılan ve içeriğinde civa , kurşun ve öte gösterişli metaller yer alan kimyasal zehirler , yağmur suları ile toprak altına geçerek yeraltı sularının kirlenmesine ne sebeple olabilir . Akıntılarla yüzeysel sulara ve su havzalarına ulaşan bu kimyasal maddeler akarsulardaki aktif yaşamının da sona ermesine neden olmaktadırlar . Bilhassa civa ve radyoaktif madde buna benzer riskli maddeler gerek deniz canlılarının yapısında gerekse bitkilerin yapısında birikerek insanoğlu ve öte canlılar açısından tüketildiği gün zararlı etkiler görülmektedir . Bilhassa tarımda kullanılan kimyasal maddelerle kirlenen suda yer alan ” nitrat ” çocuklarda kritik hastalıkların görülmesine neden olabilir .
  Lağım suları ile kirlenen sularda bakteri ve virüs oranı çoğalarak tifo , dizanteri , hepatit , kolera ve öte mühim bulaşıcı hastalıkların bu yolla yayılımına neden olmaktadır .

  Besinlerin bileşiminde naturel olarak yer alan nikel maddesinin , kirli atıkların sulara karışması ve bitkiler açısından alınmasıyla bitki yapısındaki ölçüsü mühim derecede artmaktadır . Bu tür bitkilerin tüketilmesiyle çok miktarda nikel maddesi vücuda alınmakta ve buna bağımlı olarak böbrek yetmezliği , karaciğer bozukluğu ve bir takım kanser türlerinin oluşumuna ne sebeple olabilir .
  Çeşitli sebeplerle havada meşgul olarak yer alan kurşun oksit havadan su kaynaklarına ve dolayısıyla besinlere bulaşarak tüketilmeleri sonucu birey sağlığına zararlı etki gösterebilmektedir . Bu elementin bilhassa ağız , yiyecek borusu , akciğer , meme , kalınbağırsak buna benzer mühim kanser türlerinin oluşumunda da oyun oynadığı gösterilmiştir . Önceki su yaymak sistemlerinde kullanılan kurşunun çocukların sinirsel gelişmesini , büyümeyi aksi etkilediği ve tutum bozukluklarına yol açtığı gösterilmiştir .
  Canlı yaşamı ve dünyanın naturel dengesi amacıyla şartları tartışmasız olan suyun türlü sebeplerle kirletilmesi sonucu gerek çevreye gerekse aktif ve birey yaşamına verdiği zararlar epeyce mühimdir . Bu bilinçten yola çıkarak , yaşamımızı mühim oranda etkileyen su kirliliğini önleyebilmek amacıyla yapılması ve alınması gerekli olan önlemler bulunmaktadır . Önce su kirliliğinin mühim bir sebebi olan tarım ilaçları ve yapay gübreler tarım alanlarında rast gele değil , görevli kuruluşların önerisine yönelik kullanılmalıdır . Sanayi kuruluşlarının atıkları arıtılmadan akarsulara ve öte su kaynaklarına boşaltılmamalıdır . İçme ve kullanma suyu olarak yararlanılan su kaynakları dışarıdan birey veya hayvanların girmesini engelleyecek şekilde çevrelenerek kirlenmenin önlenmesi gerekiyor . Kaynak sularının yer aldığı beslenme bölgelerinde endüstri kuruluşları , hayvan barınakları ve çiftlikler kurulmamalıdır . İçme ve kullanma suyu havzaları içinde ve kadar suların kirlenmesine ne sebeple olabilecek faaliyetler yapılmamalıdır . İçme sularının şebeke sistemi ile dağıtıldığı durumlarda klor , ozon ve benzeri . buna benzer dezenfekte edici maddelerle mikroplarından arındırılması gerekiyor