Substrat Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Substrat

  Substrat, biyokimyada enzimlerin tepkimelerin de işlenen maddeye denir. Uygulanan tepkimeler sayesinde insan vücudundaki biyo kimyasalların işleyişi hızlanır. Substrat ise, sentezlenen ve ayrışan maddelerin adıdır. küçük yada büyük olabilir. enzimlere uygulanan formülün ilk sırasında hep substrat vardır.

  Enzim, protein yapısında olan sadece canlılar tarafından sentezlenebilen biyolojik bir yapıdır. İnsan vücudunda bulunan hücrelerin tepkimedeki hızını ve özgünlüğünü belirler. Bu enzimler hücre dışında da etkinliklerini korurlar. Enzimlerin protein yapısında bulunur yada içerisinde protein bulundurur. Enzimlerin etki ettiği bileşik olan substrattır.

  Enzimler yapı olarak ikiye ayrılır;

  Basit enzimler: Y
  alnızda proteinden oluşmuşlardır. sindirim sistemi ve üreyi parçalayan enzimler en iyi örnektir. reaksiyon direk protein olan kısım tarafından yapılır.

  Bileşik enzimler:
  Bu enzimlerde kendi içerisinde ikiye ayrılır.biri proteinler diğeri ise vitaminlerdir. Bileşik enzimler ayrı ayrı hareket etmezler. Çünkü enzimin içerisindeki protein etkiyi belirler. protein yada vitaminlerde azalma olursa canlılar hastalanabilir. canlılarda olan enzimler proteinlerden oluşur.
  Enzimler kendi içerisinde belirli sınıflara ayrılır.

  Bunların başında;
  • Oksidoredüktazlar,
  • Transferazlar,
  • Hidrolazlar,
  • Liazlar,
  • İzomerazlar,
  • Ligazlar gibi.
  Kimyasal reaksiyonları gerçekleştiren enzimler bazı faktörlerin etkisinde kalır ve bu enzim reaksiyonlarını etkileyen faktörler;
  • Isı
  • Asitlik-bazlık oranı yani PH
  • Substrat konsantrasyonu
  • Su gibi
  Isı: Enzim reaksiyonlarının bir ısı seviyesi vardır. insanlarda bu ısı 36,5 derecedir. 0 derecede ise pasif bir yapıya sahiptir. Bu yapılarını bozmaz.

  PH asitlik-bazlık oranı:
  Reaksiyonların gerçekleşmesi için bulunulan ortamın PH değerini belirleyen belli oranda ve iyonların konsantrasyonunun olmasına bağlıdır.

  Substrat konsantrasyonu: Ortamda oluşan reaksiyonun hızını arttırmak için gerekenlerden biri enzim ise diğeri de substrat miktarıdır. İkisininde oranı reaksiyon hızını arttırmada önemlidir.

  su:
  Bahsettiğimiz ortamda olacak olan diğer maddelerin yanında suda bulunması gerekir. Ortamda olan moleküllerin birbirine çarpışarak hareketi sağlaması sıvı olan bir ortamda olabilir.