Sumba Nedir? Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 12 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Sumba

  Sumba, bir Uzak Doğu ülkesi olan Endonezya'nın Doğu Nusa Teggara şehirne bağlı olan bir ada olarak bilinir. Küçük Sunda Adaları takımadaları içerisinde yer alır. Turistik olarak Endonezya'nın gözde yerlerinden birisi olan Sumba, bir sörf cenneti olarak tabir edilir. Sumba genel olarak engebeli bir yapıya sahip olsa da, büyük sahilleri ve geniş konaklama imkanları ile turistleri büyük ölçüde cezbetmektedir. Hint Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasındaki bu cennet yer, tüm dünyadan -amatör ya da profesyonel fark etmeksizin sörfçülerin uğrak noktasıdır.

  Sumba tüm bunların yanı sıra zengin kültürel özellikleriyle de kültür ve tarih meraklılarını da kendine çekmektedir. Sumba Adası geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan ve geçmişi yaşatmaya çalışan sayılı Endonezya halkının bulunduğu yerler arasındadır. Bu ruhu keşfetmek, tarihe ve geçmişe ortak olarak yaşamak isteyenler için Sumba biçilmiş kaftan olarak durmaktadır. Adanın en eski geleneklerinden olan ünlü Pasola Festivali, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin buraya akın etmesini sağlamaktadır. Pasolo Festivali, tarihteki Pasolo Savaşı'ndan dolayı yapılmaktadır. Bu savaşın ada halkı için büyük önemi vardır. Bu nedenle festival sırasında sert ve şiddet içeren savaş sahneleri dahi canlandırılabilmektedir. Bu durum yerli halk için normal gelse de, yabancı turistler için garip bir durum olarak görülebilir. Aslında bu festival, geçmişte yaşanan olaylardan bir ders çıkarılması gerektiği ve yaşanan zamandaki durumları iyi irdelemek ve doğru bir yaşam sürmemiz gerektiği mesajını vermektedir. Çünkü bu festival sırasında gerçekleştirilen birçok ritüel, insanın doğayı kullanması ve verdiği bir takım zararları da bizlere göstermektedir.

  Sumba Adası birçok ülkeden turlarla kolayca ziyaret edilebilecek noktalar arasında yer almaktadır. Tatilini farklı bir kültür içinde ve deniz ve kumdan ayrı kalmadan geçirmek isteyenler için bu tarihi yer güzel bir uğrak noktası olmaktadır. Otel keyfi ya da doğada kamp kurarak macera yaşamak isteyenlerden olmanız fark etmez. Sumba adası tüm zevklere yönelik eğlence ve tatil imkanlarına sahiptir.