Sungur Tekin Kimdir Hayatı

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Ceren tarafından 4 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Diriliş Ertuğrul Sungur Tekin Kimdir

  Diriliş Ertuğrulda karşımıza 3 kardeş olarak Gündoğdu, Ertuğrul ve Dündar çıkıyor. Ancak tarih kayıtları ailenin en büyük oğlunun Sungur Tekin olduğunu gösteriyor. Dizi de Sungur Tekin’in varlığı söz konusu bile olmamış. Belki ilerleyen bölümlerden birden bire ortaya çıkabilir ancak bu tarihsel hatayı örtemeyecektir. Zira Sungur Tekin, saltanat mücadelesinin en önemli aktörüdür ve Halep’e göç ederken Oymağının başındadır. Muhtemelen Sungur Tekin karakteri diziye sonradan sürpriz olarak dahil edilecek gibi görünüyor.

  Tarih arşivlerinde Sungur Tekin ile ilgili çok fazla bilgiye rastlanmamaktadır.

  Süleyman Şah çevresinde toplanan aşiretiyle Fırat Nehri'ni izleyerek Halep üzerine yöneldi. Bu gün dahi "Türk Mezarı" diye anılan Caber Kalesi yakınlarına geldiklerinde Süleyman Şah atıyla beraber Fırat Irmağı'na düşerek boğularak öldü. Cesedi Caber Kalesi'nde toprağa verildi. Süleyman Şah'ın Sungurtekin, Gündoğdu, Dündar ve Ertuğrul adında dört oğlu vardı. Babalarının ölümü üzerine Sungurtekin ve Gündoğdu, aşiretin büyük bir kısmıyla Horasan'a, Ertuğrul ve Dündar da çok az bir kuvvet ile Erzurum çevresine döndüler. Ertuğrul ve Dündar hem aşiretlerinin daha iyi yaşıyabilecekleri bir yurt bulma, hem de Allah yolunda cihad etme düşüncesiyle tekrar batıya doğru yöneldiler. Bu arada Ertuğrul'un büyük oğlu Savcı Bey (Saruyatı), Anadolu Selçuklu Sultanı olan Alaaddin Keykubat'a giderek kendilerine cihad etme müsadesi ve bir yurt verme isteğinde bulundu. Selçuklu sultanı bunu memnuniyetle kabul edip, Tatar Moğolları ile yaptığı bir savaşta da Ertuğrul'un yardımlarını gördüğü için, bu küçük Kayı Aşiretine Ankara yöresini yurt olarak verdi.

  Ertuğrul Gazi daha sonra yurtlarında kendisine zarar vermeye çalışan Rumlaria çeşitli savaşlara girip zaferler kazandı. Bütün gayesi Allah'ın yüce dinini yeryüzüne hakim kılmak ve müslümanlara eziyet eden her türlü şer kuvvetle çarpışmaktı. Cesareti ve dehasıyla kısa zamanda ismini duyurdu. Selçuklu Sultanı onu seviyor, takdir ediyor ve bağlılığına güveniyordu. Bu sebeble kendisini Bizans uçlarına uç beyi olarak görevlendirdi. Artık bu küçük Türk Aşireti Eskişehir ve civarını yurt edinmiş, civardaki Rum tekfurlarıyla kavgaya tutuşup yeni yerler feth etmeye başlamıştı.

  Ertuğrul Gazi ileri görüşlü, kudretli bir insandı. Ötedenberi Anadolu'ya gelmiş ve her yana dağılmış bulunan ve Anadolu'yu İslamlaştırma uğruna canla başla çalışan insanları başına topluyor, onların saygı ve sevgisini kazanıyordu. Bu arada oğulları olan Osman, Gündüz Alp ve Savcı Beyi de çok iyi yetiştirmiş, onlara idareciliğin, kahramnlarığın ve dindarlığın gereklerini öğretmişti. Bilhassa küçük oğlu Osman cesareti ve ataklığıyla kendisini göstermişti.

  Ertuğrul Gazi 1281 yılında vefat edince yerine "Cesaret ve mertliği, ahlaki meziyetleri dolayısıyla kavim ve kabileye baş olacak mevkide ve vasıfta görülen" küçük oğlu Osman Bey geçti. Ağabeyleri ve amcası Dündar Bey dahi bu işe itiraz etmeyip, onun buyruğunda çalışmayı kabul ettiler. Osman Bey idareyi ele aldığında 23 yaşında bulunuyordu.