sürtünme kuvvetine etki eden faktörler nelerdir

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Ceren tarafından 3 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  sürtünme kuvvetine etki eden faktörler nelerdir

  Sürtünme, birbirine görevli olarak hareket eden iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Daha genel bir kavram olarak, sürtüşme bilimi olarak tanımlanan tribolojinin bir alanıdır.

  a) Yüzeyin pürüzlü olması

  Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir Sürtünme kuvveti hangi faktörlere bağlıdır? Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır Sürtünme kuvveti hangi faktörlere bağlıdır?

  Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır Sürtünme kuvveti hangi faktörlere bağlıdır? Cisimler birbiri üzerinde hareket ederkenyüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler Sürtünme kuvveti hangi faktörlere bağlıdır? Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme kuvveti de o oranda azdır Sürtünme kuvveti hangi faktörlere bağlıdır? Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme kuvveti uygulaması sağlanabilir Sürtünme kuvveti hangi faktörlere bağlıdır?

  b) Cismin ağırlığı

  Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar Sürtünme kuvveti hangi faktörlere bağlıdır? Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar Sürtünme kuvveti hangi faktörlere bağlıdır? Cismin hareket etmesini engelleyen bu kuvveti yenmek için bu kuvvetten daha büyük bir kuvveti cisme uygulamak gerekir
   
 2. teşekkr sağol
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 28 Nisan 2017