Sürüngenlerin Özellikleri

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sürüngenler ve Genel Özellikleri
  Sürüngenlerin Özellikleri nelerdir kısaca

  Sürüngenler, ortak özellikleri pul benzeri tabakalarla kaplı olması ve nem kaybını asgari düzeyde tutmalarından dolayı kurak ortamlara kolayca uyum sağlarlar.
  Sürüngenlerin tümü yumurtlayarak çoğalır. Bazı türlerde yavrular dişinin içinde yumurtadan çıkar.
  Bu başlık altında sürüngenlerin özelliklerini çeşit ve beslenmelerini inceleyeceğiz.

  Canlılar aleminde soğuk yaratıkları sürüngenlerin değişik özellikleri nelerdir öğrenelim.

  - Vücutları keratinden yapılmış pullarla örtülüdür.

  - Akciğerleriyle solunum yaparlar.

  - Soğuk kanlı canlılardır.

  - Yürekleri üç gözlü olup karıncık yarım perdeyle ikiye ayrılır. Timsahlarda ise kalp dört gözlü olup tam perdeyle ikiye ayrılmıştır.

  - Yumurtaları vücut içinde döllenir.

  Dinozor, Kaplumbağa, Kertenkele, Timsah, ve Yılan gibi hayvanlar sürüngen grubunda yer alır.

  Sürüngenlerin Özellikleri: Çoğunlukla Pullarla kaplıdır.Vücut sıcaklığı, kuşlarla memelilerin aksine değişkendir. Sürüngenlerin özelliklerinden birisi de büyük çoğunluğu etle beslenmeleridir. Sürüngenler omurgalı sürüngenler ve omurgasız sürüngenler olarak da sınıflandırılır.

  * İki çift üyeleri vardır. Genellikle her bir üyede beş parmak ve parmak uçlarında da keratin yapısında tırnaklar bulunur. Üyeler koşmaya, tırmanmaya , sürünmeye uyum göstermişlerdir. Deniz kaplumbağalarında kürek şeklini almışdır. Bazı kertenkelelerde üyeler dejenerasyona uğramış, bazı yılan ve kertenkelelerde ise bütünüyle körelmiştir.

  * İskeletleri çok iyi bir şekilde kemikleşmiştir. Kaburga ve sternum (göğüs kemiği) iç organların iyi bir şekilde korunmasına yarayan bir göğüs kafesi oluştururlar.

  * Timsahlarda karıncık ortadan ikiye bölünmüştür. Alyuvarları çekirdekli ve oval yapıdadır. Yalnız bir çift aort yayları vardır.

  * Beyinlerinden 12 çift sinir çıkar.

  * Ayrı eşeylidirler. Kopulasyon organları mevcuttur ve döllenme daima iç döllenme şeklindedir. Yumurtaları büyüktür ve bir derimsi veya kalker kabuk içerisindedirler. Genellikle ovipardırlar. Bazı yılan ve kertenkelelerde ovovivipar ve vivipar şekilde üreme görülür. Segmentasyon meroblastik şekildedir.

  * Metamorfoz yoktur, yavru yumurtadan çıktığında ergin hayvanın minyatürü şeklindedir. Gelişme dönemlerinde Amnion, Chorion ve Allantois gibi embriyonik tabakalar oluşur. Kısaca yavrunun karada gelişmesini sağlayan Amniota tipi bir yumurtaya sahiptirler.

  * Solunumları daima akciğerlerle yapılır. Bazı kaplumbağalarda kloak vasıtası ile solunum yapılabilir.