süt alerjisi nedir? süt alerjisi nasıl anlaşılır?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  süt alerjisi nedir?
  inek süt alerjisi nasıl anlaşılır?  Okullarda dağıtılan sütlerden sonra Türkiye gündeminde yeralan süt muhabbetleri bitmek bilmiyor. En çok merak edilenler arasında Süt alerjisi ve alerjinin etkileri neler olduğu..İşte süt hakkında bilimesi gerekenler ve süt alerjisi hakkında bilgiler;

  İnek sütü alerjisi nedir?

  [​IMG]

  İnek sütü, özellikle çocuklarda en önemli ve en yaygın alerjik besin türüdür, çünkü inek sütü çocuklarda diyette birincil besindir. İnek sütü proteinleri bazı bireylerde deride, sindirim ve solunum sisteminde hassasiyet reaksiyonlarına neden olabilmektedir. Bu durum inek sütü intoleransı ya da inek sütüne karşı aşırı duyarlılık olarak da adlandırılmaktadır.


  İnek sütü alerjisi hangi yaş grubunda görülür?


  İnek sütü proteini alerjisi çoğunlukla bebeklerde ve çocuklarda görülmektedir. İnek sütü proteinlerine bağlı alerjik reaksiyonlar yaşamın ilk haftalarında, ortalama 3. ayda başlamakta ve bağırsağın fonksiyonel ve morfolojik yapısının gelişmesi sonucu 2-3 yaşlarında ortadan kalkmakta ve şikayetler git gide azalmaktadır. Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülmesine karşın, son dönemlerde yapılan çalışmalar süte karşı duyarlılığın yetişkinlerde de oldukça yaygın olduğunu göstermektedir.

  İnek sütü proteini alerjisi laktoz intoleransı ile karıştırılmamalıdır. Süte karşı reaksiyon iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlar;

  *Laktoz intoleransı yani; laktaz enziminin eksikliğinden ileri gelen duyarlılık,
  *Süt proteini intoleransı gibi immünolojik mekanizma tarafından oluşturulan süt duyarlılığıdır.

  Laktoz intoleransı nedir?
  Laktoz intoleransı; laktaz enzimi yetersizliği veya yokluğu nedeniyle laktozun sindirilememesi nedeniyle süt tüketiminin ardından kişide karın bölgesinde ağrı, şişkinlik, bulantı ve ishal gibi gastrointestinal semptomların görülmesidir. Laktozsuz süt tüketilebilir.

  Çocuğumun süte alerjisi olduğu nasıl anlarım?

  [​IMG]

  Sağlıklı olan bir bebekte inek sütü verilmeye başlandıktan sonra ishal ve kusma gözlenirse, bazen dışkısında kan varsa ve çocukta huzursuzluk ve ağlama varsa ilk olarak inek sütü alerjisi akla gelmelidir. İnek sütü alerjisinde ailesel geçmişin de önemli rolü vardır.

  Yapılan birçok çalışmada, inek sütü proteinine intolerans (duyarlılık) gösteren birçok bebekte soyaya, buğdaya ve yumurta proteinlerine de duyarlılık gelişebildiği görülmüştür. Bu noktaya önemle dikkat edilmelidir.
  Çocukta büyüme ve gelişmeyi engellemeden tanının konması çok önemlidir.Bebeğinizin ya da çocuğunuzun inek sütü proteini alerjisi olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza ve diyetisyeninize başvurun.
  Diyetisyen İpek Ağaca​