Sütçü İmam Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Sütçü İmam Hakkında Kısaca Bilgiler


  Asıl adı Sütçü İmam Ali olan Sütçü İmam 1871 tarihinde Kahramanmaraş'ta doğdu. Mesleği İmamlıktı ancak geçimini süt satarak sağlamaktadır. 31 Ekim 1919 yılında düşmana karşı ilk kurşunu atan Sütçü İmam,Kurtuluş hareketini başlatan isim olarak tarihteki yerini almıştır.
  1919 yılının 31 Ekim gününde hamamdan çıkan 3 Türk kadının peçelerini zorla açmak istemesiyle başlayan olayın içyüzü şöyledir.Bir grup Fransız Ermeni askeri hamamdan çıkan kadınlarına sarkıntılık ederek "Artık burası Türklerin değildir, Fransız memleketinde peçe ile gezilmez" demeleri üzerine Peçesi yırtılan ve zor durumda kalan kadın bayılıp yere düştü. Diğer kadın da imdat istercesine bağırdı. Bu Olayı gören Türkler o sırada bulundukları kahveden dışarı çıkarak, askerlerin üzerine yürüdüler. ilk müdahale Çakmakçı Sait'ten geldi. “Gâvur oğulları! Dokunmayın bacılarıma!” diyerek askerlerin üzerine yürüdü. Üzerinde silahı bulunmayan Çakmakçı Sait silahları ile karşılık veren işgalciler tarafından yaralandı.Bunu gören Sütçü İmam da yanındaki silahıyla ateş açmış ve bir Fransız-Ermeni Lejyoner askerini katletmiş, bir diğerini de yaralamıştır.
  Çakmakçı Sait şehit düşmüştür.Yaralanan Ermeni ise ölmüştü. 1 Kasım 1919 tarihinde ölen Ermeni için bir cenaze töreni düzenlendi. Ermeni ve Fransız askerleri Sütçü İmam'ı aramaya başladı. Ermenilerin ve Fransızların bütün çabalarına rağmen Sütçü İmam bulunamadı.Sütçü İmam bir atla Ağabeyli köyüne gitti.