Sütçü İmam Olayı Nedir

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve webkolik tarafından 18 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Sütçü İmam Olayı Kısaca Nedir Hakkında özet bilgi

  Sütçü İmam Olayında baş kahraman Sütçü İmam tarihin Ali lakaplı Hacı İmamdır aslen Maraşlı'dır. Uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda da süt de sattığından dolayıdır ki Sütçü İmam olarak da bilinir.İstiklal Savaşı kahraman Sütçü İmam’ın Maraş’ta,ilk kurşunu işgalci Fransız askerlerine sıktığı tarih: 31 Ekim 1919 Cumadır.

  Sütçü İmam Olayının şöyle olduğu rivayet edilir:

  Fransız kuvvetlerinin Maraş'a girişlerinin ertesi günü 31 Ekim 1919 tarihinde Fransız ve Ermeni askerler üç-dört kişilik gruplar halinde çarşı - pazar ve mahalleleri dolaşıyordu. Türklerin bazılarını dövmelerinin yanında, Türk milletini ve Türk Hükümeti'ni aşağılayıcı sözler sarf ediyorlardı. Bardağı taşıran son damla, Fransız askerlerinin Uzunoluk Hamamı'ndan çıkan Türk kadınlarına sarkıntılık etmeleri olmuştur.

  Bir grup Fransız - Ermeni askeri ikindi vakti Uzunoluk Caddesi'nden kışlaya dönüyorlardı. Askerler yol değişerek hamamdan çıkan kadınların inmekte oldukları alana yöneldiler ve kadınlardan birine yaklaşarak Artık burası Türklerin değildir, Fransız memleketinde peçe ile gezilmez.diyerek kadının peçesini yırtılar. Peçesi yırtılan ve zor durumda kalan kadıncağız bayılarak yere düşer.Diğer kadınlar da imdat istercesine bağırmaya başladılar. Olayı karşıdaki kahveden gören Türkler dışarı çıkarak askerlerin üzerine yürüdüler. Türkler, askerleri uyararak yollarına devam etmelerini söylediler. Askerler kötü sözler sarf ederek silah kullandılar. Bu arada Çakmakçı Sait şehit oldu ve Gaffar Osman yaralandı.