Suyun hallerine ait yoğunlukların farklı olmasının canlı yaşamı üzerine etkisi

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Ceren tarafından 31 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Sıvı bir madde soğudukça taneciklerinin hızı yavaşlar ve tanecikler birbirine yaklaşır. Böylelikle maddenin hacmi küçülür. Hacmi küçülmesine rağmen maddenin kütlesi değişmez. Bu nedenle maddelerin yoğunluğu artar. Su, bu davranışı göstermeyen nadir maddelerden biridir. Birçok maddenin kat halinin yoğunluğu sıvı halinden daha büyük olmasına rağmen, buzun yoğunluğu suyun yoğunluğundan küçüktür. Çünkü su donarken tanecikleri birbirine yaklaşmaz aksine birbirinden uzaklaşırlar. Bu durum buzun hacminin aynı miktardaki suyun hacmine göre daha büyük olmasına neden olur.

  Buzun yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha küçük olduğu için buz suyun üzerinde yüzmektedir. Suyun sahip olduğu bu sıra dışı özelliği ile günlük hayata da karşılaşırız. Örneğin suyunuzu soğutmak için içine attığınız buz parçalarının suyun üzerinde yüzmesi, buzun yoğunluğunun sudan küçük olmasından kaynaklanmaktadır.

  Su donarken hacmi artar. Bu nedenle buzun yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha küçüktür. Suyun donarken hacminin artışını donan su şişelerinin patlamasından kolaylıkla anlayabilirsiniz.

  Suyun sahip olduğu bu sıra dışı özellik hayatın devamını sağlayan önemli bir özelliktir. Buz dağlarının suyun üzerinde yüzmesi buzun yoğunluğunun sudan küçük olmasından kaynaklanmaktadır. Buz dağları suya batsaydı okyanuslar dipten donardı. Bu durum dipte yaşayan canlıların ve onlarla beslenen diğer tüm canlıların ölmesine ve suda hayatn sona ermesine neden olurdu.

  Kışın donan suların, nehirlerin ve göllerin yüzeyini kaplaması suların dibe doğru donmasını önler. Bu durum sulardaki yaşamın devam etmesini sağlar.