Suyun Önemi İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 9 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Suyun Önemi İle İlgili Yazı
  Su tarih boyunca dünyamızı yönlendiren ona şekil veren ayrıca canlıların yayılımını ve yaşam şeklini direkt olarak belirleyen bir unsur olarak ortaya çıkmıştır.

  Öncelikle su olmaz ise yaşamda olmaz. Evrim teorisine ister inanın ister inanmayın ama canlıların ilk oluşum dönemlerinde su ne kadar önemli ise günümüzde de o kadar önemli olacak ve gelecekte de bu önemini korumaya devam edecektir. Antik uygarlıkların yaşam tarzlarını incelediğinizde hem yerleşim yerlerinin seçimi hem de su ile ilişkileri sebebi ile kültürel faaliyetlerinin ne kadear çok etkilendiğini göreceksiniz. Örneğin antik mısırlılar Nil nehrini kutsal kabul etmişler ve Nil nehrinin taşması ile oluşan verimli toprakları ekerek kendi medeniyetlerini ayakta tutmayı başarmışlardır. Keza Mezopotamya denen ve Fırat ile Dicle nehrinin arasında kalan bölgede suyun varlığı aynı zamanda bu bölgeyi medeniyetlerin beşiği haline getirmeyi de başarmıştır.

  Günümüzde de gelecek için felaket senaryoları çizen bilim insanları, gelecekbilimciler ileride insanoğlunun su için savaşlar dahi yapacağını tahmin etmektedirler. Suyun yokluğunun yanı sıra varlığı da bir dert olarak insanoğlunun başına baz işler (!) açacağa benziyor.

  Bir de canlıların yaşamlarına nasıl etki ettiğini görelim. İnsanoğlu her gün mutlaka su içmek zorundadır. Hem de öyle bir bardak değil en azından 10 bardağa yakın su içilmesi gerektiğini uzmanlar her fırsatta bizlere buyurmaktadırlar. Aynı zamanda su kaynaklarının da küresel ısınma sebebi ile azalması sebebi ile su tasarrufu gibi bir kavram ile karşılaşan insanoğlunun geleceği açısından suya vereceği önem kurmuş olduğumuz medeniyetinde sürüp sürmeyeceğini belirleyecektir.

  Suyun canlıların habitatına verdiği şekli, canlıların yaşamları için gerekli olduğu konusundaki yadsınamaz gerçekler bir yana su geleceğin dünyasını hem coğrafi hem de siyasi olarak şekillendirip tarihteki perde arkası görevinden sıyrılıp ön plana çıkacak gibi gözükmektedir.