Taklamakan Çölü Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Taklamakan Çölü

  Taklamakan Çölü, Ruh'ul Hali Köln den sonra gelen, Dünyanın ikinci büyük gölü olan Taklamakan Çölü, aynı zamanda Çin de bulunan en büyük kum çölü olma özelliğine sahiptir.

  Taklamakan Çölü'nün yüzölçümü:

  Batı kısımdan doğuya 1000, kuzeyden güneye ise 400 km genişliği olan Taklamakan Çölü yaklaşık olarak 325 bin kilometrekare büyüklüğe sahiptir. Yani yaklaşık ülkemizde bulunan toprakların yaklaşık yarısı kadar bir alanı kaplar. Taklamakan Çölü nün sınırları Anaasya'dan başlayarak Kuzeybatı Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde bulunan tarım havzasının batı bölgesinde 218 nolu ana yola kadar uzanmaktadır. Bu anayolun doğu kısmındaki tarım havzasının en derin bölgesi olan Lop Nur Çölü yer alır. Daha önceki yıllarda Taklamakan Çölü ve Lop Nur Çölü Çerçen Derya ve Konçe Derya nehirleri tarafından ayrılırdı. Ancak Tikenlikin Güney kısmı son 10 yıl içerisinde kurudu.

  Taklamakan Çölü'nün iklimi:
  Yıllık yağış ortalaması 30 mm altında olan bu gölün aşırı derecede kurak bir iklime sahip olmasının iki nedeni vardır. Birinci neden Taklamakan Bölgesi'nin yüksek sıradağların yağmur gölgesinde yer alması, ikinci neden ise çölün karasal iklim kuşağında yer almasıdır. Denizden gelen hava akımları Anaasya'ya gelmeden önce nemini kaybeder ve bu nedenle yüksek sıcaklık oluşur.

  Taklamakan Çölü'nün bitki örtüsü:
  Yüksek sıra dağların eteklerinde çok sayıda vahalar yer alır ve bu vahalar da oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Tanrı Dağları ve Kunlun Shan dan eriyen kar suları tarım ırmakları ve tarım nehirlerini beslemektedir. Söğüt, yalancı,iğde, kenevir, oldukça sık çalılıklar, kendir ve kavak gibi bitki örtüsü vardır. Tarım vadisinde ise ince kavak ormanları bulunur. Tamarix ramosissima bitkisi alkali ve tuzlu olan topraklarda bulunur ve kökü oldukça derindir Ilgıngiller ailesinden olan bu bitkinin pullu şekilde olan yaprakları tuzu dışarı atar.

  Taklamakan Çölü'nün coğrafi yapısı:
  Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin yaklaşık olarak üçte ikilik kısmını kapsayan Taklamakan Çölü'nün alanı yaklaşık 300.000 kilometrekaredir ve bu alanın büyük bir bölümü kumulla kaplıdır. Taklamakan Çölünün yağış alan kısımlardaki dağlardan inen sularla beslenmekte olan ve güneyde bulunan Kaşkar Botan ve Miran, kuzeyinde Tufan ve Kuçar, doğusunda ise Dunhuang ve Loulan başlıca vaha şehirleridir. Bazı bölgelerinde tuz gölleri de mevcut olan Taklamakan Çölünün yaklaşık olarak birkaç metre derinliklerinde büyük taban suyu tabakası yer alır ve bu tabakada sıradağlardan eriyen kar suları birikmiştir. Taklamakan Çölü'nün belirli bir parçası ise deprem riski taşımaktadır.
  Aynı zamanda Taklamakan Çölü dünyada bulunan en zengin petrol kaynağının bulunduğu bölgeler arasında yer alır ve yüksek miktarda petrol rezervleri vardır.

  Taklamakan çölü'nün tarihi:

  Ölüm denizi denilen bu çöl tarihi açıdan oldukça önemli bir çöl olma özelliğine de sahiptir. Geçmiş yıllarda oldukça önemli bir yol güzergahında bulunan bu çölde oldukça fazla tarihi eser kalıntıları yer almaktadır. Özellikle de geçmiş yıllara ait olan birçok eserin hala kumun altında olduğu bilinir.