Tarih Öncesi Çağlar

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bu döneme tarih öncesi çağlar denilmesinin sebebi yazının olmamasıdır. Bu dönemle ilgili bilgiler arkeolojik kazılar sonucunda çıkarılan araç - gereçlerden elde edilen bilgilere göre yapılan yorumlardır.Tarih öncesi çağlar kullanılan malzemeye göre Taş Devri ve Maden Devri olmak üzere ikiye ayrılır:

  1- Taş Devri


  a) Yontma Taş Devri:
  Bu devir insanlığın ilk dönemidir. İnsanlar mağaraları ve ağaç kovuklarını barınak olarak kullanmışlardır. İnsanlar avcılık ve toplayıcılıkla uğraşmışlardır. İlk mağara resimleri bu dönemde yapılmıştır.
  Mağara resimlerinin yapılmasıyla ik sanatsal faaliyetler başlamıştır. Avlanmak amacıyla taşlardan ilkel silahlar (taş baltalar, zıpkınlar) yapılmıştır. Devrin sonunda ateş bulunmuştur. İnsanlar ateşi ısınmada, aydınlanmada, avladıkları hayvanları pişirmede ve vahşi hayvanlardan korunmada kullanmışlardır.

  b) Cilalı Taş Devri:
  Bu devride insanlar taşlara daha düzgün şekiller vermeye başlamışlardır. İlk tarımsal faaliyetler bu dönemde başlamıştır. Böylece insanlar tüketici yaşamdan üretici yaşama geçmişlerdir. İnsanlar akarsu ve göl kenarlarına bahçeli evler yapmaya başlamışlardır. Böylece ilk yerleşik hayata da Cilalı Taş Devri'nde geçilmiş oldu. Bu evlerin birleşmesiyle de ilk köyler oluşturuldu. Hayvanlar ilk kez bu dönemde evcilleştirilmeye başlanmıştır. İnsanlar bitki liflerinden elbiseler yapmaya başladılar. Çamurdan ve kilden yaptıkları çanak çömlekleri ateşte pişirerek seramik sanatını başlattılar. Bu devirde toplumsal hayat canlanmaya başladı.

  2- Maden Devri

  Bu devride madenden aletler kullanılmaya başlanmıştır. Maden Devri: Bakır çağı, Tunç Çağı ve Demir Çağı olmak üzere üç döneme ayrılır.
  Tabiatta çok bulunması ve kolay işlenmesinden dolayı insanların ilk işlediği maden bakır olmuştur. İnsanlar daha sonra bakır ile kalayı birleştirerek tuncu kullanmaya başladılar. Daha sonra demirden aletler yapmaya başladılar.

  Cilalı Taş Devrinde kurulan ilk köyler büyümeye başlamış ve ''Site'' denilen ilk şehir devletleri kurulmaya başlanmıştır.

  Yazının bulunmasıyla tarih öncesi çağlar sona ermiş tarih çağları başlamıştır.