Tarım alanlarının yok olma nedenleri nelerdir

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Deniz tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Katılım:
  12 Aralık 2014
  Mesajlar:
  194
  Tarım alanlarının yok olmasının nedenleri

  Atalarımızdan bizlere miras kalan tarım alanları her geçen gün azalarak yok olmaya doğru ilerlemektedir. Oysa atalarımız bu durumun oluşmaması için yerleşim bölgesi olarak dağ eteklerini seçmiştir. Büyük şehirlerde ve ilçelerde bu durumu görmemiz mümkündür. Ülkemizdeki bir çok şehir dağ etekleri üzerine kurulmuştur.

  Nüfusun hızla ilerlemesi yüzünden yerleşilmiş olan bölgelerde artık konut yapılacak bölge kalmadığından dolayı yeni yapılaşmalar ovalara doğru kaymak zorunda kalmıştır. Bu durum tarım alanlarının azalmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Diğer bir etkende sanayileşme konusunda atılan adımlardır. Fabrikaların yapılması için geniş ve su sıkıntısı olmayan bölgelere ihtiyaç duyulduğu için tarım alanları daha çok bu yüzden tercih edilmektedir.

  Peki bu tarım alanlarının yok olmaması için ne gibi çalışmalar yapılabilir. İlk olarak eski yıllardan yapılan tek katlı binalar yıkılarak bunların yerlerine daha yüksek binalar yapılarak nüfusun yine aynı bölgede bir arada toplanması sağlanmalıdır.

  Günümüzde son yıllarda buna yönelik kentsel dönüşüm adı altında bazı çalışmalar başlatılarak hayata geçirilmiştir. Burada insanlara düşen en büyük görev tarım alanlarına sahip çıkarak buralara yapılmak istenen fabrika yada binalara karşı dimdik ayakta durmalıyız. Bu bölgelerdeki insanları bilinçlendirerek kimselere kanmamaları konusunda bilgilendirmeliyiz.

  Bir söz vardır köylü milletin efendisidir diye. Bu tarım yapılan alanlar yok edildiğinde efendi olan bu köylülerden eser kalmayacaktır. Meyve sebze konusunda yurt dışına bağımlı bir hale gelerek üç kuruşa aldığımız meyveyi yüz kuruşa almak zorunda kalacağımız gerçeği de unutulmamalıdır.