Tasarruf İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 30 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Enerji ve Tasarruf İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

  Tasarruf kelime manası olarak israftan kaçınarak tutumlu olmak anlamına gelir. Yani har vurup harman savurmak değimine göre müsrif olmanın zıddı, düzenli dengeli ölçülü harcamak ve tüketmek manasınadır. Tasarruf dünya üzerinde her türlü din ve ideolojinin kabul ettiği genel ve insani bir ahlaktır. Tasarruf insanın sadece kendi çıkarlarını değil canlı cansız bütün varlıkları yakından ilgilendirmektedir.

  Tasarruflu olmak israftan kaçınıp ölçülü tüketimde bulunmak cimrilik eli sıkılık ve çevresine karşı duyarsız kalıp sırf kendi çıkarlarını düşünmek ile karıştırılmamalıdır. Cimrilik ve eli sıkı olmak başkadır, tasarruflu ve ölçülü davranmak ise başka bir hareket tarzıdır. Cimrilik de aynı israf gibi hatalı ve yanlış bir ahlaki hastalıktır. Tasarruflu olmak elindeki imkanları saçıp savurmadan başka ihtiyaç sahiplerini de gözeterek gerektiği kadar kullanıp muhtaçları da unutmamaktır. Zengin olup malı elinde bulundurmak onu gereksiz ve ölçüsüz kullanma hakkını kimseye vermez. Evet malın mülkiyeti kişinin kendindedir, kimse karışamaz ama bu ahlaki bir zorunluluk ve erdem olarak karşımıza çıkmaktadır. kapitalizmin getirmiş olduğu ahlaki çöküntü ile beraber insanlar hırsla kazanmaya çalışıp, egoist bir şekilde pervasızca harcamayı maharet saymaktadırlar. Peygamber Efendimizin "Irmağın kenarında da olsa israf etmeyin" hadisi şerifi konuyu çok güzel özetliyor aslında.

  Toplumun genelinin huzuru birey içinde önemli bir etkendir. Bu yüzden çevremizi içinde yaşadığımız doğayı düşünerek canlı cansız her varlığa saygılı olarak tutumlu davranmamız gerekmektedir. Buna bizi zorlayacak tek etken ise insani ahlaki değerlerimiz olmalıdır. Yine Peygamberimizin "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" hadisi müsrifliğin ve duyarsız yaşamanın vahametini bize hatırlatmaktadır. Tasarruf ile ilgili söylenen meşhur sözlerin birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum.

  En ucuz enerji, tasarruf edilen enerjidir.

  Üretimde süreklilik, enerjide tutumla olur.

  Yaya gidilecek yere otomobille gitmeyelim.

  Enerji daha güçlü atılımlar için birikimdir.

  Damlaya damlaya göl olur.

  Gereksiz harcanan enerji, kaybedilen emektir.
  yawux@webokur​