Tasarruf Nedir Niçin Önemlidir

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Tasarruf Nedir Tasarrufun Önemi Nedir?

  Tasarruf, ihtiyacı karşılayan, israfa neden olmadan ölçülü harcama yapma ve geleceği düşünmek demektir. Hayatımızı devam etmesi için gerekli olan maddelerin tüketiminde dikkatli davranma isteği, yeterli olduğu kadar kullanma, idareli tüketmektir. Tasarruf ayrıca tüketirken çevreci olmaktır, yaşayan diğer canlıları düşünmektir, geleceği düşünmektir, iktisadi davranmaktır kısacası artırmaktır.

  Bir insanın bugün kazandığı parayı yarın ne olacağını hesap etmeden har vurup harman savurması doğru bir davranış değildir. Çünkü geleceğini hayvanlar bile düşünmektedir. Örneğin arılar kışa hazırlık için bal yapar, tilkiler kış için önceden avladıkları tavuk, kaz gibi ihtiyaçlarını belli bir yere gömer ve kışın da bunları yiyerek hayatta kalır.

  Sincaplar ise topladıkları palamutların bir bölümünü yerken büyük bir bölümünü ağaç kovuğundaki yuvalarına depolarlar. Böylece kışın aç kalmazlar.

  Atalarımız bu konuda şöye demiştir: "Yazın başı pişenin kışın aşı pişer!"

  Tasarruflu olmak cimrilik değildir. Cimrilik gerektiği yerde harcama yapmamak, ihtiyacından kısmak demektir. İnsan cimri de, savurgan da olmamalıdır.
  Hem ihtiyaçlarını karşılayıp hem de geleceği için yatırım yapıyorsa bu insan tasarruflu bir insandır. Geleceğini düşünmeden lükse ve sefahate, israfa dalan bir kişinin ise geliri ne kadar çok olursa olsun sonu hazin olur.