Taşıma Su İle Değirmen Dönmez İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Taşıma Su İle Değirmen Dönmez Kompozisyonu

  İnsan, her durumda önce kendi bilgi, yetenek ve çalışmasına güvenmelidir. Nasıl ki bir değirmenin çarkları taşıma su ile dönüp tahıl öğütmezse, herhangi bir kazanç ve başarı için başkalarından yardım beklemek de olumlu sonuç vermez.

  Kazanç sağlayan bir aile reisinin öldüğü bir aileyi düşünelim; geride kalan bireyler çalışmazlarsa, hep el eline bakarlarsa sonuç elbette sefalet olur. Bu durumlarda bile başkalarının yardımı sınırlı ve geçicidir, öte yandan ekonomik şartların alabildiğine ağırlaştığı günümüzde kimse kimseye yük olmamalıdır. Hazıra konma eğilimi insanı aşağılaştıran hallerdendir. Kendimizi buna alıştırmayalım. Bunun yanı sıra taklitçilik de hazıra konma eğiliminin bir başka biçimidir- Her ikisi de insanın özdeğerini yitirmesine sebep olur.

  Şu halde; insan, önce kendi güç, bilgi ve becerilerine güvenerek, alınteri ve göznuru dökerek Kendi işini kendi yapmaya alışmalıdır. Bu tür kazancın, başarının hazzı ve yararı sonsuzdur. Sürekli başarı ancak kendi çalışma va gayretlerimizle mümkündür.