Tatar Ramazan Kitap Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Tatar Ramazan Romanının Özeti

  Kerim Korcanın ölümsüz eseri Tatar Ramazan 1969 yılında çıkmıştır. Kitap, dokuz hikayeden sürgüne gönderilişine kadar olan hikayelere konu olan Ramazan'ın ölümüne kadar geçen fırtınalı hayat hikayesini anlatır. Aslında kitapta geçen baş kahraman Tatar Ramazan'ın gerçekte var olup olmadığı tam bir muamma. Dilden dile namı süren kitabın kısaca özteti şöyle:

  Bir ağanın oğlunu vuran Tatar Ramazan dört sene hapis yatar. Hapisten çıktığında Zeynep adında bir genç kız ailesinin baskısına rağmen Tatar Ramazanı karşılar ve birlikte köye dönerler. Ramazan evini satıp Zeynep'le birlikte büyük bir şehre gitmeyi planlar. Ancak Abidin Ağanın oğlu Necmi onu rahat bırakmaz ve bir arkadaşıyla beraber Ramazanı yaralar. Bunun üzerine Ramazan Necmi'nin arkadaşını bıçaklayarak öldürür. Bu olaydan Necmi sağ olarak kurtulur ve kaçar.

  Ramazan'a 11 yıl hapis cezası verilir. Bu arada Zeynep sürekli ailesinden baskı görmektedir. Tatar Ramazan gittiği hapishanede kimselere bulaşmamaya çalışır. Bir süre sonra esrar satan, kumar oynatan bir koğuş ağasıyla tanışır. Hapishanede İdamlık bir mahkum olan Hüseyine de ağabeylik eder, hapisane müdürüne Ankara'ye mektup yazması için ricada bulunur. Ama bu konuda hapishane müdürü onu aldatır. Daha sonra koğuş ağasının yani Koca Mustafa ve Cıbıl Halil'in de gardiyanlarla beraber olduğunu farkeder. En sonunda dayanamayarak Mustafa'ya bir tokat atar. Hapisteki gariban kesimi korur ve zamanla gariban kesim arasında sevilen sayılan biri haline gelir. Ancak Mustafa bu tokadı içine sindirememiştir. Bir gece Tatar Ramazanı arkadaşlarıyla birlikte öldürmeye karar verir, fakat Ramazan durumu anlar ve Mustafa'yı bıçakla öldürür. 7 yıl daha ceza alarak sürgüne gönderilir.