Tebbet suresinin okunuşu ve anlamı

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Demir tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Tebbet suresi okunuşu

  Okunuşu: Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb. Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb. Seyeslâ nâren zâte leheb. Vemraetühû hammâletelhatab. Fî cî dihâ hablün min mesed.

  Anlamı: Ebû Leheb'in elleri kurusun; kurudu da! Malı ve kazandığı kendisine fayda vermedi. Alevli ateşe yaslanacaktır. Karısı da, boynunda bir ip olduğu halde ona odun taşıyacaktır.

  Ebû Leheb, Peygamberimiz(S.A.V.) amcasi idi. Adi Abdul'Uzza idi. Yanaklari pek kirmizi olduğu için ateşe benzetilerek bu lâkab kendisine verilmistir. Ebû Leheb „Ateş babasi" anlamindadir. Peygambeimiz (S.A.V.)en azili düşmanlarindandi. O´nun ardısıra yürür, Peygamberimiz(S.A.V.)bir şey söyleyince hemen O´nu yalanlardi.
  Rivâyete göre o kadın Peygambeimiz (S.A.V.) yoluna, toplamış olduğu dikenleri bırakırdı. Peygamberle insanlar arasına düsmanlık tohumları ekmek için son derece caba sarfederdi. Fitne ateşinin odunlarını toplar, insanlarla Peygamber arasında bu ateşi tutuştururdu. Cenab-ı Allah onun suratını daha çirkin bir şekilde tasvir etmek için bakınız ne buyuruyor: „Boynunda hurma lifinden örülmüş bir ip vardır." O kadının bir gerdanlığı vardı, Rasûlullah´ın davetini engellemek ve O´na kötülük yapmak uğruna masrafları karşılamak üzere gerdanlığını satmaya yemin etmişti. Iste Cenab-ı Allah o gerdanlığın yerine boynuna, sağlam ipli bir gerdanlik geçirdi ki, boynunu iyice sIksIn. Cehen-nem ateşinde o bağdan kurtulamasın. Denildi ki, bu mana onu tahkir etmek ve onu odun hamali suratında tasvir etmek içindir. çünkü onunla kocası son derece bir olup Peygamberimiz(S.A.V.) yoluna taş koyuyorlardı