Tek Hücreli Canlılar Hakkında bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Tek Hücreli Canlılar

  Tek hücreli canlılar, adından da anlaşıldığı gibi tek hücreden meydana gelen canlılardır. Bu canlıların solunum, beslenme, üreme ve boşaltım gibi tüm işlevleri bu tek hücre tarafından yapılır. Tek hücreli canlılar "prokaryot" ismi ile de bilinmektedir. Tek hücreli canlılar, yaklaşık 3-4 milyar yıl önce yeryüzünde oluşan ilk canlı türleridir. Bu canlıların çoğu gözle görülemeyecek kadar küçüktürler ve mikroskop yardımıyla incelenmektedirler. Ayrıca bu canlıların bir çoğu nemli ve sulu ortamlarda yaşamlarını sürdürürler.

  Tek Hücreli Canlıların Çeşitleri

  Bakteriler: Monera adlı bir alemde yaşayan prokaryot hücrelerdir. Işık mikroskobu yardımı ile görülebilir. Çeşitli şekilleri bulunmaktadır hatta bu yüzden şekillerine göre gruplara ayrılırlar( Küre biçiminde, Burgu biçiminde, Virgül biçiminde ve Çubuk biçiminde olanlar olarak). Yeryüzünde bakterilerin bulunmadıkları yer neredeyse yoktur.

  Çoğu bakteriler, oksijenli solunum yapmaktadırlar. Çok nadiren bazı bakteri çeşitleri ise oksijensiz ortamda bile solunum yapabilmektedirler. Az bir kısmı da her iki şekilde de yani hem oksijenli ortamda hem de oksijensiz ortamda yaşamlarını sürdürürler. Üremeleri de eşeysiz üreme denilen şekilde bölünerek çoğalmadır. Bakterilerin üreme hızları da oldukça fazladır. Bu hızlı çoğalma, zaman geçtikçe yavaşlar ve azalır. Beslenmeleri ise oldukça değişiktir ve çoğunun beslenmesi birbirinden farklıdır. Kimisi bitki ve hayvan atıklarından beslenirken, kimileri de fotosentez yada kemosentez yoluyla beslenebilirler.

  Virüsler: Sadece elektron mikroskobu ile görülebilen bu canlılar, protein kılıfı ve molekülden oluşmaktadır. Hayvan, bitki ve bakterilerde bulunan virüsler hastalık oluşumu için zemin hazırlarlar. Çoğalması bakteriyle alakalıdır, bölünerek çoğalan bakteri çoğaldıkça içinde bulunan virüs DNA'ları da çoğalmaktadır.

  Terliksi Hayvan (Paramesyum): Heterotrof bir canlıdır. Beslenmelerini hücre ağzından temin ederler. Tek hücrelilerin en gelişmiş olanıdır. Eşeysiz olarak bölünerek çoğalırlar.

  Amip: Suda yaşayan tek hücrelilerdendir. Dizanteri hastalığına neden olur bu canlılar. Yalnızca mikroskoplarla görülebilirler. Eşeysiz olarak bölünürler.

  Öğlena:
  Kamçılı hayvan türü olarak da bilinirler. Fotosentez yaparlar. Eşeysiz olarak bölünerek çoğalırlar. Kloroplastları bulunur.

  Sıtma Plazmodyumu: Hareket organelleri olmayan parazitlerdir. Eşeysiz şekilde sporla çoğalırlar. Bir tür sineklerin tükürük bezinde yaşarlar. Bu yüzden insanlara bulaşıp, sıtma hastalığına yol açarlar.

  Radiolaria: Denizlerde yaşarlar ve canlı grubu ışınları olarak bilinirler.

  Mantarlar: Sporla çoğalırlar, bitkilerde bulunanların dışında daha küçük mantarlar da bulunur. Hastalığa sebep olabilirler.