Tekerleği Kim Buldu Kısaca Özeti

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 15 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Tekerleği Kim Buldu Kısaca Bilgi

  Tekerleğin icadı öylesine eskiyen zamanlara dayanmaktadır ki ne vakit ve kimler için icat edildiği tam olarak olarak bilinememektedir . Bu nedenle tekerleğin icadıyla alakalı verilere ve tarihçesine bir göz atmakta fayda vardır . Malum en eskiyen tekerlek kalıntıları M . Ö 3000 – 2500 senelerine aittir .

  Tekerlek milattan evvel 3500 yılında Mezopotomyalılar için bulunmuştur denilse de; Tekerleğin icadıyla alakalı kesin bir tarih bulunmamaktadır . Bir yabancı ifadeyle , tekerleğin icadına dair tarihsel hiçbir belge mevcut değildir . Ne var ki bu Otomobilin günümüze en eskiyen çağlardan geldiği de kesindir .
  Tabiatta hiçbir örneğine rastlanmadığı takdirde , bize en en son derece naturel iştirak eden ve çağdaş tekniğin ekseni olacak kadar mühim bir icadı , tekerleği de Güneybatı Asya’ya borçluyuz .
  Amerikalı arkeolog Speiser , Gawra’da , M . Ö . 3 . 000 – iki . 500 yıllara ait tekerlek kalıntılarına rastlamış; İngiliz meslektaşı Woolley ise Ur’da , M . Ö . iki . 950 yıllarından kalma bir mezardan tekerlek çıkarmıştır . Ne benzeri bir ihtiyacın bu icada yol açtığı kesinlikle bilinmemektedir . General Frugier’nin ayrı bir varsayımına göre , Yontma Taş Dönemi’ndan başlayarak insan , avladığı hayvanı , kaya parçaları benzeri bir takım şeyleri transfer ihtiyacını duymuştur . Bu soruna çare ararken , kesilmiş bir ağacın yuvarlandığını , böylelikle taşımayı kolaylaştırdığını farklılık eden halk yüklerini iki ağaç kütüğünün üst kısmına koymayı mantık etmişleridir .
  İngiliz tarihçisi Maccurdy’ye göre; tekerleğin atası , tomar denilen silindir biçiminde durulmuş kağıt veya deridir . Bu gelişmeyi kazılar da doğrulamaktadır . Yapılmış Durumda Durumda Olan kazılarda Sümer ülkelerinde , M . Ö . 3 . 000′den kalma kızaklar ve arabalar çıkartılmıştır . Tekerleğin icadını hiç kesinlikle otomobil izlemiştir . Bir çift tekerleği dingille birleştirmek ve bunun için demirsiz bir saban oturtmak işten bile değildir . Ciddi Manada da , M . Ö . 3 . 000 yıllarının Sümer kalıntılarında rastlanan arabalar böyledir . Sürücüsü , iki tekerleğin arasına konmuş bir eyere , ata biner benzeri otururdu . Bu taslak yüksek hızda gelişerek 4 tekerlekli bir otomobil oldu; ancak artık ön tekerlekler sabitti