Tekerlek İcadı Hakkında Bilgi

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve webkolik tarafından 6 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Tekerleğin, ilk olarak ne zaman ve nerede icat edildiği hakkında net bilgi bulunmuyor. Çoğu bilim adamı ilk kez Milattan önce 3500 yıllarında Mezopotamyada veya Orta ya da Doğu Avrupa'da çömlekçiler tarafından kullanıldığına inanmaktadır.

  Ulaşım amaçlı kullanılan en eski tekerlek, M.Ö. 3200 yıllarına ait bir resimde görülür. Resimde metal kemerlerle kenetlenmiş içi dolu tekerlekleri olan bir at arabası vardır.
  Tekerlekle ulaşım 15.yüzyılın sonunda Avrupalı kaşifler gelene kadar Amerika'da bilinmiyordu. Bunun en büyük nedeni ise orada araba çekmeye uygun evcil hayvan bulunmamasıdır.

  Modern tekniğin icadı Güneybatı Asya'da yapıldığı rivayet edilir.

  ABD'li bir arkeolog, , Milattan önce 3.000 ila 2.500 yıllarına ait tekerlek kalıntılarına Gawra’da rastlamıştır. Başka bir arkeolog da Ur’da, M.Ö. 2.950 yıllarında yapılan bir mezardan tekerlek çıkarmıştır. Bu icadı neye göre hangi ihtiyaca göre yapıldığı da bilinmemektedir. Bir teoriye göre, insanlar Yontma Taş Çağından başlayarak, avladığı hayvanı, kaya parçaları gibi bazı nesneleri taşıma ihtiyacı duymuştur. Bu ihtiyaca çare ararken de kesilmiş bir ağacın yuvarlandığını taşımayı kolaylaştırdığını fark etmişler.Böylece yüklerini iki ağaç kütüğünün üzerinde taşımayı düşünmeyi akıl etmişlerdir.

  İngiliz tarihçiler göre ise tekerleğin icadı, tomar denilen silindir şeklinde dürülmüş kağıt ya da deridir. Bu iddiayı yapılan kazılar da doğrulamaktadır. Bazı kazılarda da Sümer'de, M.Ö. 3.000′den kalma kızaklar ve arabalar çıkarılmıştır. Tekerleğin icadından sonra arabalar izlemiştir. Çünkü bir çift tekerleği dingille birleştirmek ve buna demirsiz bir saban oturtmak düşüncesi başka kimin aklına gelebilir ki.. Gerçekten de, Milattan Önce 3.000 yıllarının Sümer kalıntılarında böyle arabalara da rastlanmıştır. İki tekerleğin arasına konmuş bir eyere, sürücü ata biner gibi oturmuş. Bu taslak gelişerek dört tekerlekli bir araç olmuş ancak ön tekerlekler sabittir.