Teknolojinin Olumsuz Yönleri Nelerdir Kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Deniz tarafından 16 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Katılım:
  12 Aralık 2014
  Mesajlar:
  194
  Teknolojinin Olumsuz Yönleri Nelerdir

  Çevre sorunları

  Teknolojik gelişmeler beraberinde yeni çevre sorunlarına yol açar.Hızlı üretim eğer ki mevcut kalite ortamını oluşturamazsa beraberinde çevre kirliliği doğal dengenin bozulması gibi sonuçlar doğurur.

  İşsizlik

  Ülke nüfus yapısı düşünüldüğünde kalabalık nüfus yapısına sahip ülkelerde teknolojik gelişmeler beraberinde işgücü açığını kapatarak işsizliğe yol açar.Yine bölgelerdeki teknolojik gelişmeler ve göç sonrası mevcut bölge göç eden nüfusu kaldıramaz sonuç yine işsizliktir.

  Doğal kaynakların tükenmesi

  Teknolojik gelişmeler seri üretimi destekler insanların yaşam standartları için üretilen ürünler tüketimi hızlandırır.Bütün bu üretim faaliyetleri için kullanılan doğal kaynakların daha hızlı ve daha çok kullanılması dünyadaki doğal kaynak rezervini hızlandırır.Petrol üretimindeki artış doğal gaz tüketimi yeşil alanların orman alanlarının tahrip edilmesi örnek verilebilir.

  Sosyal ve psikolojik sorunlar

  Hızlı gerçekleşen teknolojik gelişmeler toplumun bu teknolojik gelişmelere yak uyduramaması çeşitli psikolojik sorunları beraberinde getirir. Örnek internet kullanıcıların bunu saplantı haline getirip gününün büyük kısmını bilgisayar başında geçirmesi Cinnet geçirme vakalarının artması  Teknolojinin gelişmesi insan hayatında aslında olumlu etkileri yanında bir çok olumsuz etkiler de getirmiştir. Teknolojik aletlerin kullanılmasının artmasıyla insanlarda ortaya çıkan hastalıklarda artış göstermiştir. Örneğin telefonların yaydığı radyasyonun kanser hastalığına neden olduğu düşünülmektedir.

  Ayrıca teknolojik aletlerin başında fazla zaman geçirmek bir takım eklem hastalıklarına sebep olmaktadır. Mesela bilgisayar başında çok oturan kişilerde boyun ve bel fıtığı ya da göz bozukluğu gibi bir takım hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

  Yüksek gerilim hatları da insan sağlığına zararlı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bir araştırmada yüksek gerilim hatlarının olduğu bölgelerde lösemi görülme olasılığı artmaktadır.

  Yüksek sesle kulaklıkta müzik dinleyenler ilerde işitme hastalıklarına yakalanma riski artmaktadır.