Televizyon alırken nelere dikkat edilmeli?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 6 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir

  Yaz aylarına girdiğimiz şu dönemde yeni ev kuracak çiftlerin, yazlığa gidecek ailelerin, eski tüplü televizyonlarından kurtulmak isteyenlerin televizyon araştırmaları hız kazanmış duurmda. LED mi, Plazma mı, Full HD mi derken kaç hertz gibi kafalara takılan sorular televizyon araştırmaları yapan tüketicilerin beynini kemiriyor. Peki bu detaylardan hangisi Tv alırken çok daha önemlidir? Televizyon seçimi hangi kriterlere neye göre yapılmalı? Bu konuda bir araştırma yaptık ve kafanızdaki bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Tv seçiminizde öncelikle ihtiyacınızı doğru belirleyin.

  Alacağımız televizyon da hangi amaçla kullanacağımıza bağlı olarak farklı özellikler bulunmaktadır. Bazı özelliklerin de kullanım açısından gerekli olmaması durumunda ihtiyaç duyulmayan detaylara gereksiz para harcamak istemeyiz.
  İşte ihtiyaç alanlarına göre televizyon önerileri:

  Televizyon Yayınlarını Seyretmek İçin


  Eğer akşam evde haberleri ve dizileri seyretmekten keyif alıyorsanız dikkat etmemiz gereken kriter sayısı oldukça azalır.

  Standart yayınlarda gelen sinyalin 50 hertzin üstünde olmaması nedeniyle alacağımız televizyonun yüksek hertz değerine sahip olması bir anlam ifade etmez. Bu durumda yüksek hertz değerine sahip televizyonlara ek bütçe ayırmamız gereksiz bir harcamadır. Standart kalitede yayın sinyalleri çözünürlük bakımından da düşük olacağı için HD veya Full HD bir televizyon almamız kalite açısından bir etkisi olmaz. Daha ucuz HD ve altında çözünürlüğe sahip televizyonlar işimizi görecektir. Standart kalitede herhangi bir 3 boyut yayının olmaması nedeniyle bu özelliğin de bir anlamı yok. Açıkcası panelin Plazma, LED veya LCD olmasından ziyade farklı kriterlere bakmamız gerekir.Bu durumda estetik tercihler ön plandadır. Televizyonun kalınlığı inceliği, çerçevesi, ekran boyutları gibi kriterlere bağlı olarak seçim yapılabilir.

  Eğer HD ve HD üzeri kalitede televizyon yayınlarını seyredeceksek seçim kriterleri artar. Öncelikle minimum HD kalitede bir televizyon seçmemiz gerekir. Bu bize daha yüksek kalitede net bir görüntü sunacaktır. Bazı HD yayınlar 50 hertzin üzerinde sinyal sunabiliyor. Bu nedenle minimum 100 hertzlik bir televizyon çok daha iyi bir tercih olacaktır.
  Türkiye'de 3 boyutlu yayınların çok kısa bir süre önce başladığını düşünürsek bu yayınları seyredeceğimizden emin olmamız ve televizyonumuzdaki 3 boyut özelliğini buna göre seçmemiz daha doğrudur.


  Oyun Oynamak, Film ve Maç Seyretmek İçin


  Televizyonda DVD veya Blu-ray oynatıcı, oyun konsolu veya bilgisayar aracılığıyla film seyretme keyfine varmak istiyorsak televizyonu olabildiğince yüksek kalite sunacak biçimde seçmemiz mantıklı olacaktır. Çünkü HD ve Full HD medyaların günümüzde oldukça rahat bulunabilmesi nedeniyle televizyonumuzun görüntü kalitesi önemlidir.. Yine HD ve üzeri kalitedeki televizyon yayınlarında olduğu gibi minimum 100 hertzlik bir televizyon tercih etmek sağlıklı bir seçimdir.

  Filmlerde televizyon yayınlarından farklı olarak 3 boyut daha da öne çıkmaktadır. 3 boyutlu medyaların daha rahat bir şekilde bulunabilmesi nedeniyle 3 boyut özelliğine sahip bir televizyon ihtiyacımıza hitap edecektir.

  Araba yarışı ve maç, spor müsabakaları seyretmek için ve oyun oynamak için seçeceğimiz televizyonda hareketli görüntüler sık olacağından televizyonun hertz değeri, tepki süresi gibi değerler ön planda olmalıdır. Temel amacın hareketli görüntülerdeki bulanıklaşmayı azaltmak olduğu bu durumda yapısında sıvı kullanılan LED ve LCD paneller yerine gaz tabanlı Plazmalar daha sağlıklı bir seçim haline gelmektedir. Işığın bir sıvı tabakasından geçtiği LED ve LCD panelde ışık kırılmaları da artmaktadır.Bu da hareketli görüntülerde biraz daha bulanık geçişler sunar.Plazmalarda ise ışık gaz tabakasından geçerken kırılma oranı minimuma inmektedir.Hareketler daha akıcı ve nettir. Bu da renk geçişlerinde çok daha düşük tepki süresi ve daha yüksek hareket akıcılığı veren yüksek hertz değerleri anlamındadır.. Günümüzde piyasada mevcut plazmalar eskiye oranla tasarım, renk karşıtlığı gibi değerler bakımından oldukça gelişmiştür.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/televizyon-92873.jpg] Televizyon alırken nelere dikkat edilmeli? [/IMGALT]
  Bu bilgiler umarım, Televizyon Alırken ihtiyacınıza yönelik bir televizyon seçmenize yardımcı olacaktır.