Televizyonu İlk Üreten Ülke Hangi Firmadır

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Televizyon ilk Üreten Firma hangisidir. Televizyon Üreten Firmalar ve Üretildiği Ülkeler.

  Televizyon Üreten Firma ve Ülke, Televizyon Üreten Firmalar ve Üretildiği Ülkeler hangileridir?

  1984 yılında Vestel Türkiye'de kuruldu, Manisa'da fabrikası olan ve yüzde 74.81 hissesi Hollanda'da bulunan Collar Holding B.V. adlı şirket tarafından yönetilen bir beyaz eşya ve elektronik firmasıdır. Kasım 2010 itibari ile yüzde 22.46'sı halka açıktır. Halka açık kısmın yüzde 2.73'ü ise Zorlu Holding A.Ş.'ye aittir.

  1994'de Vestel Elektronik A.Ş'nin Zorlu Holding bünyesine katılmasından sonra kurulan Vestel Şirketler Grubu; beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve elektronik sektörlerinde faaliyette bulunan üretim ve pazarlama şirketlerine sahiptir.

  Ar-Ge yatırımı yaparak kendi teknolojisini kendi üreten Vestel, internet TV, internet terminal, plazma TV, Replay TV, ip telefon gibi teknolojik ürünler de geliştirmektedir. Dünyada ilk defa Replay TV adlı kayıt yapabilen televizyon ünitesini üreterek Türkiye'de 2001 yılının Haziran ayında tanıtan, Amerika'da ise CES fuarında sergileyen Vestel yüksek teknolojiye verdiği önemi ve yenilikçiliğini bir kez daha kanıtlamıştır. Türkiye’nin ilk sayısal ürün Ar-Ge birimine sahip Vestel Komünikasyon, son 3 yılda kişisel bilgisayar üretiminde de Türkiye lideridir.

  2003 yılı sonuçlarına göre, Vestel Elektronik, TV’de Türkiye iç pazarının % 31, Türkiye’nin TV ihracatında ise % 53 pazar payına sahiptir. Avrupa’daki TV pazar payı ise % 23'tür. 2003 yılını takiben 1,5 yıldır JVC, Hitachi, Sanyo ve Toshiba gibi dünya elektronik devlerinin ürünlerini tesislerinde üretmeye başlamıştır.