Televizyonun Çocuğa Zararları

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Televizyonun çocuğa zararları

  Çocuklar küçük yaşlarda televizyona bağımlı hale geliyor. Bu durum aslında bir çocuk için tam felaket. Çocuklarımızın gözüne ne kadar çok bakarsak, onun gözlerini ekrandan o kadar kolay ayırırız.Bu sözler psikolojik danışmanı Belin Güner Nas'a ait.

  Çocukların teknoloji kullanımını düzenli olarak gerçekleşmesi onların duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimine etkileri olacağına dikkat çeken Belin Güner Nas, ailelere ''Ekranlar çocuğunuzun gözünde sizin yerinizi tutamaz" önerisinde bulundu.

  Teknolojiden faydalanırken iyi yönlerinin yanında zararlarının da gözardı edilmemesi gerekir. Artık çocuklar ekranlar sayesinde sosyalleşiyor ve bu sayede arkadaş ediniyorlar. Hareketleri daha az ve dolayısıyla daha az terliyorlar. Hatalarını bir 'tık'la düzeltebiliyorlar. Hiç bir şey için çaba harcamaya gerek yok!.Problem çözmelerine gerek kalmıyor çünkü bilgisayar onlar için anında çözüyor. Dijital dünyada kazandıkları ödüller gerçek hayatta elde ettiği ödülleri yetersiz hale dönüştürüyor. İşte bu yüzden de anne veya babaları sürekli alkışlasın, öğretmenleri de sürekli aferin desin istiyorlar.
  Çocukların ve gençlerin tv ekranı ile iletişimi belli kurallar çerçevesinde olması gerekir. Fransa'da televizyon ekranlarına karşı bir kampanya yapılıyor. 3-6-9-12 adındaki bu kampanyayla basit kurallar konuluyor. Bu kurallardan biri de 3 yaşından önce ekran yok! Çünkü çocuk ekrana olabildiğince az maruz kalmalı.

  Aile seyrederken bile çocuk ekrana bakmamalı, çocuk yemek yerken,oyun oynarken ekran kapalı olmalı. 6 yaşından önce bir çocuk yanında bir büyüğü olmadan oyun panelleriyle oynamamalı. Kendine ait bir taşınabilir oyunu olmamalıdır.

  Çocuk 6 yaşından önce okuma-yazma bilmediği ve tüm oyunlar 'tekrarlayan' oyunlar olduğu için çocuğun ruhsal olarak büyümesi, ilerlemesi güçleşiyor. Ayrıca 3-6 yaş arasındaki çocukların nesneleri 3 boyutlu algılayabilmesini sağlayan beyin bölgesinin gelişebilmesi için çocuk hamur, resim, patates baskısı, ipe boncuk dizme gibi 10 parmağını kullanarak etkinlik yapmalı.

  Çocuklar oyun konsollarında sadece belli sayıda parmağını kullandığı için kas gelişimleri olumsuz etkilenir.9 yaşından itibaren çocuklar internete yetişkin denetiminde girebilmeli. 12 yaşından sonra da belirli sınırlar içinde tek başına internete girebilecek duruma gelebilir.

  Ebeveynlerin koyduğu sınırları çocuklar çoğunlukla kabul etmiyor.Bu problemler zaman geçtikçe büyüyor. 3 yaşında TV izlemeye sınır koymayan aileler çocukları 13 yaşına geldiğinde de bilgisayara sınır koyamaz.Daha ileri dönemde de eve kaçta geldiğinin sorgulamasını yapamaz.

  [​IMG]