Temel HTML Etiketleri Nelerdir?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Temel HTML etiketlerinin neler olduğuna geçmeden önce HTML dilinde etiket kavramının ne anlama geldiğinden bahsedelim. Web sayfalarına resim, metin, ses dosyası, video gibi farklı içerikler eklenebilir. Bu içerikleri eklemek için etiketler kullanılır.
  HTML kodlarını not defterinde yazabilirsiniz. Kaydettiğiniz dosyaların uzantısı htm veya html olmak zorundadır. Bu sayede oluşturduğunuz dosyayı tarayıcıda görüntüleyebilirsiniz. HTML etiketleri başlangıç ve bitiş etiketleri olmak üzere çift olarak kullanılır. Bir HTML dökümanındaki ilk tag <html> olmalıdır. Bu tag tarayıcınıza bir HTML dökümanının oluşturulacağını söyler. Dökümandaki son tag ise </html> olmalıdır. Bu etiket ise tarayıcınıza dökümanın sonuna gelindiğini bildirir.
  <head> </head> etiketleri arasındaki kısım başlık bilgisi içerir ve bu bilgiler tarayıcı penceresinde görüntülenmez.
  <title> </title> etiketleri arasında bulunan kısım da başlık bilgisi içerir ve burdaki bilgiler tarayıcı penceresinin en üst kısmında görüntülenir.
  <body> </body> etiketleri arasındaki kısım tarayıcı penceresinde görüntülenecek kısımdır.

  Diğer temel HTML etiketlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  <p> </p> etiketleri paragraf belirtir.
  <h1> ve <h6> dahil olmak üzere aradaki tüm rakamlar kullanılarak başlık tanımlanabilir. <h1> en büyük, <h6> en küçük puntoyu belirtir.
  <hr> sayfada yatay bir çizgi çizer.
  <!--> yorum satırı belirtir.
  <b> koyu metin
  <i> italik metin
  <br> boş bir satır bırakır.

  HTML etiketleri parametrelere sahip olabilirler. Bu parametreler HTML ögelerine ek özellikler eklenmesini sağlar. Örneğin; <body bgcolor="blue"> Burada hem body kısmı hem de arkaplanın mavi olacağı belirtilir.