Temizliğin sağlık açısından önemi nedir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 6 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.436
  Temizliğin sağlık açısından önemi nedir?

  “Her şeyin başı sağlık” demişler atalarımız. Sağlığımız yerinde ise mutlu oluruz,karşımıza çıkan zorluklarla daha kolay mücadele edebiliriz. Ama sağlığımız iyi değilse ne yaparsak yapalım her şey çok zordur. Çünkü bütün enerjimizi hastalıklarla mücadele etmek için harcarız.

  Sağlıklı olmanın birinci şartı elbette dengeli ve iyi beslenmektir. Ama eğer aldığımız besinler hijyenik-temiz değilse, o zaman o besinler bizim için birer enerji kaynağı olmaktan çıkar, hastalanmamıza sebep olan zararlı yiyecekler haline dönüşürler.

  Sağlıklı olmanın diğer bir şartı soluduğumuz havadır. Soluduğumuz hava temiz ise sağlığımız yerinde olur. Ama eğer havadaki oksijen oranı düşük, zehirli gaz oranı yüksek ise o zaman iç organlarımız (akciğer, kalp vb.) bundan zarar görür. Çeşitli solunum hastalıklarına yakalanırız.

  Sağlıklı kalmanın bir diğer şartı da içtiğimiz sulardır. İçtiğimiz su da besin maddeleri ve hava kadar önemlidir. Çünkü insan vücudunun %70 ‘i, kanımızın ise %90’ı sudur. Su metabolizmayı sağlıklı ve verimli olarak çalıştıran yegâne nimettir.

  Eğer içtiğimiz sular yeterince temiz değilse o zaman her türlü mikrobik hastalık bizi bekliyor demektir. O halde sevgili çocuklar sağlıklı olmanın da sağlığımızı korumanın da biricik şartı temiz olmak; temizlik kurallarına titizlikle uymak; bedenimizi, çevremizi yiyecek ve içeceklerimizi ve havamızı temiz tutmaktır.