Tevfik Fikret Eserleri Ve Türleri

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 4 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Tevfik Fikret Eserlerinin Türleri

  Şair Tevfik Fikret İstanbul'da doğdu. Eğitimini Galatasaray Lisesi'nde birincilikle bitirdi. Çeşitli birimlerde memurluk yapan Tevfik Fikret, hat ve Fransızca dersleri okuttu. Daha sonra Mekteb-i Sultani'ye Türkçe öğretmeni olarak atandı. 1896 yılında Servet-i Fünûn dergisinin Yazı işleri Müdürlüğünde çalıştı.

  Tevfik Fikret şiirlerinde, kendinden önceki şairlerde görülmeyen toplumsal konularda ustalıklı bir aruz görülmektedir.

  Edebiyatımızda insan, bilim, fen, teknik sevgisi onun şiirleri ile gelişir. Batılılaşması hareketinde bir dönüm noktası olan Servet-i Fünun akımının en önemli şairlerinden biri de Tevfik Fikret'tir.


  Tevfik Fikretin Eserleri ve Türleri aşağıdaki gibidir:

  Rübab-ı Şikeste: Servet-i Fünun Döneminde yazdığı şiirlerinden oluşur. iki ay gibi kısa bir sürede tükenen kitapta toplumsal sorunlardan çok, bireyci şiirler yer alır. Bu şiirlerinde aşk, hayat, tabiat, bunaltı, çocuk gibi temalar ele alır. Şiirlerde günlük konuşma diline yakın bir dil mevcuttur. Kitaptaki şiirler, betimleme ve öykülemeye yaslanan bir anlatım, ahenkli ve ağdalı bir dil, romantik ve melankolik bir anlayışla ortaya konur.


  Haluk’un Defteri: Tevfik Fikret’in el yazısı ile yazıp bastırdığı bir eseridir. 1914'de yayımlanan ikinci şiir kitabıdır. Bu eserde oğlu Haluk’a hitaben yazdığı şiirler bulunuyor. 2. Meşrutiyetten sonra yazdığı şiirleri içine alır. Şiirlerde toplumsal eğilim ağır basar. Kitaba adını veren birinci bölümde şair, oğluna ve Osmanlı gençliğine çalışkanlık, vatan sevgisi, hak ve hukuktan yana olma gibi erdemlerini nasihat eder.

  Şermin: Tevfik Fikret bu eserini çocuklara hitaben sade bir dille ve hece ölçüsüyle yazmıştır. Edebiyatımızda çocuklar için yazılan ilk şiir kitabıdır.

  Rübabın Cevabı: 1911'de basılan bu eserdeki şiirlerde halkın acılarını, zorbalıkları, baskı ve haksızlıkları anlatır. Şiirleriyle ittihat ve Terakki yönetimini sert bir dille eleştirir.