Trafik İşaretlerinin Ve Levhaların Önemi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 15 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Trafik işaret ve levhalarının insan yaşamındaki önemi


  Trafik işaretlerine uyulması demek, trafik akışının güvenli bir biçimde akması demektir. Böylece yaralanma, can ve mal kaybının azalması açısından çok önem arzetmektedir. Türkiye'de ve dünyada bu kurallara uyulmaması can ve mal kaybının artmasına neden olmaktadır. Trafik İşaretleri karayollarında bulvar,cadde ve sokak gibi yerlerde ikaz amaçlı konulan bir nevi önlem levhalarıdır.

  Günümüzde nüfusun artmasına bağlı olarak ulaştırmada kullanılan araç sayısı da artmaktadır. Bu artış dolayısıyla beraberinde trafiğin yoğun olması anlamına gelmektedir. Trafik işaret ve levhaları bu açıdan hayati bir öneme sahiptir. Hem araçların hemde insanların bir uyum içerisinde olması için trafik işaret ve levhaları çok çok önemlidir.Trafikte insanların ve araçların nasıl bir düzen içerisinde olması ve nerede nasıl hareket etmesi gerektiğini bu trafik işaret ve levhaları belirler.

  Şayet trafik işaret ve levhaları olmasaydı sürekli kazalar olurdu. Bu kazaların soncunda hem maddi hem de büyük oranda can kaybına sebep olurdu.

  Trafik işaret ve levhaları sayesinde trafik ortamındaki belirsizlikten kurtulmuş oluruz ve tehlikeli olabilecek durumlar için önceden tedbir alabiliriz. Trafik işaretlerine uymamak başka sürücü ve yayaların tehlikeli durumlar için önlem almasını da güçleştirebilir.

  Trafik işaretleri, trafik ortamındaki sürücü, yaya ve yolcuların ortak dilidir. Bu nedenle trafik işaretlerinden oluşan bu ortak dili doğru kullanmak trafik güvenliği açısından çok önemlidir.

  Trafik kurallarına uyulmadığı takdirde neler olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Trafik kurallarına uymamak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmaktır. Bu sebeple trafik kurallarına uymaya özen gösterelim ve uymayanları da uyaralım. Unutmayalım ki, uygar insan toplumsal kurallara uyan insandır.