Translasyon Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Translasyon

  Translasyon, transkripsiyon sonucunda oluşan mRNA 'lardaki koda uygun olarak oluşan ribozomlar da oluşan koda uygun olarak ribozomlar da gerçekleştirilen amino asit zincirinde veya polipeptit sentezi sürecidir. Daha sonra üretilen amino asit zinciri ya da polipeptite uygun bir şekilde katlanıp etkin bir protein haline gelmesidir. Translasyon, protein biyosentezinin ilk aşamasıdır ve 4 harfli A C G ve T DNA dilinin mesajın 20 harfli amino asit diline çevrilmesinden dolayı translasyon sözcüğü kullanılmaktadır. Translasyon hücrenin sitoplazmasında gerçekleşmektedir. Sitoplazma da bulunan iki ribozom alt birimi ise translasyon sırasında mRNA zincirin 5 ucuna bağlanmaktadır. Translasyon 3 aşamada gerçekleşmektedir. Bunlar başlama uzama ve sonlanma olarak adlandırılmaktadır. Bu üç evrede mRNA, tRNA, ve ribozomlar görev yapmaktadır. Ayrıca polipeptit zincirinin başlaması ve uzaması için gerekli enerji de ATP'den elde edilmektedir.

  Başlama, Translasyonun ilk aşamasıdır. mRNA üzerindeki AUG, başlatıcı kodondur ve bu kodon metiyonin amino asidini şifrelemektedir. Bu aşama da metiyonin amino asidini taşıyan tRNA molekülü, antikodon kısmı ile AUG kodonuna bağlanmaktadır. Bunun ardından ribozomun büyük alt birimi ile küçük alt birimine bağlanmaktadır.

  Uzama, İkinci bir tRNA, taşımakta olduğu kendine özgü amino asit ile birlikte ribozoma gelmektedir. Bu tRNA özel antikodunu ile birlikte mRNA da uygun kodana zayıf hidrojen ile bağlanıp daha sonra A bölgesine yerleşir. Bir enzim ve iki amino asit arasında peptit bağı oluşturur. Bu sırada ise ikinci amino asit peptit bağı ile bağlanan metiyonin kendi tRNA'sından ayrılmaktadır. Ribozom mRNA üzerinde bir kodon kaymaktadır. Metiyonin'den ayrılan tRNA, e bölgesine geçmektedir ve ribozumu böylelikle terk eder. A bölgesinde ki tRNA'da P bölgesine hareket eder. Böylece a bölgesi yeni bir tRNA almak için boşalır. üçüncü amino asit ile gelen tRNA 'nın antikodunu, mRNA'nın uygun kodonuna bağlanıp ve A bölgesine yerleşir. Bu kez ikinci ve üçüncü amino asit arasında peptit bağı oluşturulmaktadır. Büyüyen Polipeptit zinciri a bölgesindeki tRNA'ya gönderilir. Bundan sonraki aşamalarda bir önceki olaylar arka arkaya tekrarlanmaktadır.

  Sonlanmada ise uzama aşaması mRNA molekülündeki durdurucu kodonlardan biri gelinceye kadar devam etmektedir. Bu aşama da serbest bıraktırıcı faktör denilen sitoplazmik bir protein durdurucu kodonlardan herhangi birini bağlanmaktadır. Yeni sentezlenmiş polipeptit zinciri ve en son tRNA serbest kalır. Ribozumun alt birimleri de birbirinden ayrılırlar. mRNA, tRNA ve ribozomun alt birimleri yeniden protein sentezi yapabilecek duruma gelmektedir.

  Protein sentez hızı, hücre tipine ve protein büyüklüğüne bağlıdır. Ribozom, 300-500 amino asitten oluşan bir protein molekülünün sentezini 25-35 saniyede tamamlar. Antibiyotiklerin çoğu protein sentezini engelleyerek etkili olmaktadır. Antibiyotik tedavisi ile bakteri enfeksiyonlarında iyi sonuçlar alınmaktadır. Ancak çok yüksek dozda antibiyotik kendi mitokondrilerimize zarar vermektedir. Bir mRNA bir çok ribozom tarafından aynı anda okunabilmektedir. Ribozomlardan biri başlatıcı kodonu geçince ikinci bir ribozom mRNA'ya bağlanır ve benzer şekilde aynı mRNA boyunca çok sayıda ribozom sıralanır. Bu ribozom topluluğuna poliribozom adı verilir. Poliribozomlar kısa zamanda aynı polipeptitten çok sayıda üretilmesine olanak sağlamaktadır.