Türk Tarih Kurumunun ülkemizde sosyal bilimlerin gelişimine katkıları nelerdir

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Türk Tarih Kurumunun ülkemizde sosyal bilimlerin gelişimine katkıları kısaca

  TTK yani Türk Tarih Kurumu, Türk tarihinin ilk kaynaklardan araştırılması amacı ile Gazi Mustafa Kemal’in direktifi sonucu 12 Nisan 1931'de kurulmuş bir araştırma kurumudur.
  Türk Tarih Kurumu, Türk tarihi ve Türkiye tarihini incelemek ve sonuçları yaymak için konferanslar, seminerler, kongreler, anma törenleri, sergiler düzenler; kazılar yaptırır, kitaplar yayınlar; kurumun üyeleri uluslararası kongreler düzenler.

  Türk Tarih Kurumu, amaçları doğrultusunda Türk tarihinin pek çok meselesine ışık tutmak maksadıyla ayrıca projeler desteklemektedir. Bunlardan Türkiye’nin Sosyal ve Kültürel Tarihi, Başlangıçtan Günümüze Türk Dünyası Tarihi, Türk Sufilik Tarihi, Yozgat ve Çevresi Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Sondaj Metoduyla Ordu ve Yöresi İktisadî Tarihi gibi kapsamlı olanlarını saymak mümkündür. Öte yandan Türk Tarih Atlası ile Türk Mimarî ve Sanat Eserleri envanter çalışmaları da sürdürülmektedir.

  Türk ve Türkiye tarihine ilişkin kaynakları toplamak, incelemek, gerekli görülenleri Türkçe’ye çevirmek, yaymak ve yayımlamak ülkemiz için çok önemlidir.

  Türk Tarih Kurumunun açılmasıyla birlikte sosyal bilimlerin alanlarından olan tarih bilimi üzerinde derin çalışmalar yapılıp bu bilimin gelişimi sağlanmıştır.

  Türk Tarih Kurumunun elde ettiği bilgi ve belgeler diğer sosyal bilim alanlarının gelişimine doğrudan katkı sağlamıştır.