Türkçemizi yabancı dillerin etkisinden kurtarmak için neler yapmalıyız makale şeklinde yazınız

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Bahar tarafından 21 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Türkçemizi yabancı dillerin etkisinden kurtarmak için neler yapmamız gerekir

  Türkçe zamanla yabancı dil akımlarının etkisi altında kalmış ve bu dillerden etkilenmiş bir dildir. Geçmişte dilimize geçmiş yabancı kelimelerin dışında günümüzde de yabancı sözcükler bilinçsiz olarak Türkçe’ye karıştırılmakta ve sıklıkla kullanılmaktadır. O kadar ki sokaklarda dükkan isimlerinde bile yabancı kelimeler kullanılmaktadır.

  Günlük hayatımızda da insanlar diyaloglarında yabancı kelimeleri çok fazla kullanmaktadırlar bu da Türkçe’nin yozlaşmasına ve yeteri miktarda değerinin bilinmemesine yol açmaktadır. Bilimsel verilere göre günlük konuşmada kullanılan 300 kelimenin 50’si yabancı kelimelerden oluşmaktadır. Yani sadeleştirdiğimizde kabaca her 6 kelimemizden 1’i yabancı kelimedir.

  Türkçe’ye yabancı kelimelerin karışmasını önlemek ve Türkçe’ye sahip çıkmak için Türkçe’mize çok hakim olmalıyız. Yabancı kelimeleri Türkçe’de kullanmamaya önce kendimizden başlamalıyız. Yabancı kelimeleri dükkan isimlerinde, çevremizde gördüğümüz işletmelerde, tabelalarda kullanan kişileri uyararak bilinçlendirmeliyiz. Esnafları bilgilendirmeliyiz.

  Dünya üzerinde bu kadar kullanılan bir dil olan Türkçe, tüm dünyada konuşulabilecek bir dil olma yolunda ilerlemektedir. Ancak bunun için öncelikle Türkçe’ye sahip çıkılmalı ve kontrolsüzce dilimize sokulan yabancı kelimelerden dilimizi arındırmalıyız.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Aralık 2014