Türkiye'de Çiçek Aşısı ve Tarihi

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çiçek Aşısı ve Türkler

  Ülkemizde eski Çin'den gelen usüle göre Kafkasya'da olduğu gibi çiçek hastalığına karşı aşılanma, çok eski asırlara kadar uzanmaktadır. Hatta bu aşının, Avrupa'ya gelişinde; ülkemiz bir köprü görevi de görmüştür. İngiliz Elçisinin eşi Lady Montagü,1717 tarihinde İngiltere’deki tanıdıklarından birine yazdığı bir mektupta: Türkiye'de Edirne’de gördüğü aşı keyfiyetinden bahsederek, bu konuya zamanın gafil İngiliz doktorlarının dikkat etmelerini istemiştir. Ayrıca oğlunu da, düğün merasimleri gibi yapılan bir toplantıda aşılattığını beyan etmiş ve daha birçok tarihi bilgi vermiştir.

  Bahsedilen bu mektup, İngiliz hekimlerinin vezamanında aşıcılık yapan Cenner’in de dikkatini çeker. Ama memleketimizde bu aşı 1717’de başlamıştır. Timoni, İstanbul’da 1714’ te bu aşının bizde yapıldığını, Leydiden önce, Avrupa’yabildirmiştir. Resmi kayıtlara göre bu tarihten 38 yıl kadar önce,1679 yılında Anadolu’dan gelen bir aşıcı da çocuklara bu aşıyı uygulamıştır. Aşı çiçek geçiren bir hastanın cerahatlerinden bir ceviz kabuğu içinde toplanmış. Deri içerisine bir uçla çizilerek üzerine biraz aşı konur. Toplu bir halde yapıldığı için bunun töreni de vardır.

  Aşı uygulanan çocuk birkaç gün hasta olur. Sadece aşılanan yerde değil, vücudunun muhtelif yerlerinde, seyrek çiçek çıkarır. Bunlar birdaha hastalığa yakalanmaz. Aşı bizde de,2 asra yakın mecburidir. Bir nizamnameyle, henüz çocuk iken çiçek çıkarıp güzelliği bozulan, Sultan ll. Abdülmecit, buna riayeti emretmiştir. Hatta halkı alıştırmak için, çok kereler huzurunda aşılatmıştır. Vilayetlere tamim için pek çok genç davet edilerek Tıbbiye Mektebi’nde aşıcılar yetiştirilmiştir.